10 qytete me ajrin më të ndotur në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ndotja e ajrit në vit vret rreth 3.3 milionë njerëz.

Sipas ekspertëve ky numër mund të dyfishohet deri në vitin 2050, transmeton Klan Kosova.

Por në disa qytete nëpër botë, ndotja e ajrit kalon çdo kufi të normales.

Sipas informative të OBSH-së, disa qytete në botë janë diku nga 9 deri në 15 herë më të ndotura se normalja.

Më poshtë mund ta shikoni listën e qyteteve që kanë ajrin më të ndotur në botë.

10. Lucknow, Indi

Lucknow, India

9. Ahmedabad, Indi

ahmedabad, india 9

8. Khorramabad, Iran

khorramabad, iran 8

7. Rawalpindi, Pakistan 

rawalpindi, pakistan 7

6. Pashawar, Pakistan

peshawar, pakistan 6

5. Karachi, Pakistan

karachi, pakistan 5

4. Raipur, Indi

raipur, india 4

3. Gwalior, Indi

gwalior, india 3

2. Patna, Indi

patna, india 2

1. Delhi, Indi

delhi, india1

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-qytete-me-ajrin-me-te-ndotur-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala