10 punët më stresuese të vitit 2015

Autori:Avdyl Pajaziti

Stresi në punë mund të shkaktohet nga shumë gjëra, si afatet e ngjeshura, orari i gjatë, si dhe kushtet e rrezikshme. Dhe disa profesionistë durojnë këto gjëra shumë më shpesh se të tjerët.

Në një renditje të re, këtu janë 10 punët më stresuese të 2015.

10. Reporterët

Duke dokumentuar ngjarje të rëndësishme vendore dhe botërore nën syrin vigjilent të publikut kërkon të marrësh rreziqe, për pagë të ulët dhe kërcënimin e gazetës së tyre për të pushuar nga puna. E tillë është jeta e përditshme e një reporteri gazete, i cili bën të gjitha nën afatet e kërkuara.

 1. Fotoreporterët

A keni parë ndonjëherë ndonjë foto që të lë pa frymë në gazeta ose në internet dhe a e keni vrarë mendjen se si u bë ajo fotografi? Falë një fotoreporteri që rrezikon sigurinë e tij ose të saj për të kapur momente të rëndësishme në lajme dhe histori.

 1. Koordinatorët e ngjarjeve

Koordinatorët e ngjarje duhet të sigurojnë që mbledhje të tilla si seminaret, dasmat dhe festat të shkojnë normalisht. Këto ngjarje duhen të përgatiten në afate strikte dhe stresi lidhur me këtë punë mund të jetë i lartë.

7. Transmetuesit

Një nga kategoritë e radhitura në raportin Jobs Rated është duke punuar në sy të publikut, dhe kjo punë ka të bëjë shumë me publik.

 1. Aktorët

Natyra e stresit ndryshon nga pesë punët e renditura përpara tij. Nga ndjekja e audicionit për të udhëtuar dhe, ndoshta më e vështira, performimi para shikuesve në numër të madh apo të vogël.

 1. Policët

  Motoja e punonjësve të policisë është, “Për të mbrojtur dhe për të shërbyer.” Kjo është një moto që përcakton qartë stresin në lidhje me punën, pasi oficerëve të policisë u kërkohet të mbrojnë qytetarët, ndërsa në të njëjtën kohë t’i shërbejnë interesave më të mira të komuniteteve të tyre.

  4. Pilotët

Pilotimi i një aeroplani është një aftësi unike që kërkon trajnim të konsiderueshëm para se të mund ta bësh atë si profesion. Pilotët e linjave ajrore janë përgjegjës për sigurinë e mijëra udhëtarëve çdo muaj.

 1. Përgjithshme Ushtarake

Pranë krye të një dege të caktuar të forcave të armatosura ‘zinxhiri-i-komandës, gjeneralët ushtarakë të mbikëqyrë operacionet kritike dhe janë përgjegjës për jetën e atyre që raportojnë për to

 

 1. Gjeneralët ushtarak

Gjeneralët ushtarakë mbikëqyrin operacionet kritike dhe janë përgjegjës për jetën e ushtarëve.

 1. Personel ushtarak

Burrat dhe gratë e forcave të armatosura janë të ngarkuar me mbrojtjen e tërësishme e kombit, si brenda dhe jashtë vendit, dhe shpesh janë vendosur në vende shumë të rrezikshme.

 1. Zjarrfikësit

Zjarrfikësit përballen me situata të rrezikshme në kushte gjithnjë në ndryshim, dhe puna e tyre nuk është e kufizuar vetëm me flakët. Zjarrfikësit gjithashtu ndihmojnë me emergjencat mjekësore dhe fatkeqësitë natyrore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-punet-me-stresuese-te-vitit-2015/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala