10 personat që ndryshuan botën

Autori:Avdyl Pajaziti

10. Bill Gates

Krijoi programin e parë kompjuterik derisa ende ishte në shkollë të mesme, bashkë-themeloi pakon Microsoft në vitin 1977 dhe që nga viti 1993 ka qenë njeriu më i pasur në botë. Në vitin 2000 ai dhe gruaja e tij formuan themelin Bill & Melinda Gates që është dashuria më e madhe ndonjëherë.

bill_gates

9. Martin Luther King JR

Ishte një minister baptist që bëri rezistencë kundër ndarjes së zezakëve në Amerikë. Ishte i ndikuar edhe nga Gandi dhe besonte në protestat paqësore. Ai fitoi çmimin nobel për paqe në vitin 1964 dhe u vra në vitin 1986 por gjithmonë do të mbetet ikonë e luftës ndaj një shoqërie të padrejtë.

king_martin_luther_jr_01

8. Nelson Mandela

Jetën e tij i’a kushtoi luftës kundër aperteidit – një politikë që i mbate të izoluar afrikanojugorët. Në vitin 1964 u burgos për qështjen e idealit të tij dhe u mbajtë për 29 vite. Pas lirimit ai u zgjodh president I Kongresit Afrikan. Në vitin 1993 ai fitoi çmimin nobel për paqe, për t’a përmbyllur kështu me sukses luftën e tij kundër aperteidit.

nelson-mandela

7. Adolf Hitler

Ishte udhëheqës i Gjermanisë në vitet 1933-1945 gjatë kësaj kohe ai edhe e udhëhoqi luftën më mizore ndonjëherë në Histori. Urrejtja e Hitlerit ndaj hebrenjëve dhe dëshira e tij ndaj një race të pastër e qoi atë në vrasjen e gjashtë milion njerëzve. Gjatë luftës së dytë botërore vdiç në njëren nga kampet e qëndrimit në europën lindore.

adolf-hitler

6. Albert Einstein

Einstein, fizikanti më i suksesshëm në histori dhe një gjeni i vërtetë. Prodhoi teorinë e relativitetit në vitin 1919 dhe fitoi çmimin nobel për fizikë në vitin 1921. Ishte një besimtar i forte pacifist dhe ishte kundër armëve bërthamore. Një javë para vdekjes i shkroi një letër Bertrand Russell dhe e luti atë që t’i vunte emrin e tij një manifestimi ku do të merrnin pjesë të gjitha shtetet dhe e luti të aprovonin kundër armëve bërthamore.

einstein-albert

5. Mahatma Gandhi

Filloi karrierën si një avokat por u bë një udhëheqës i madh politik e shpirtëror. Ai e udhëhoqi një mosbindje paqësore në SHBA  kundër sundimin britanik në Indi. Kur India e shpalli pavarsinë, atë e shpallën si një ikonë të mos-shtypjës. Jeta e tij e thjeshtë, besimi dhe toleranca fetare e bëjnë një përson me vlerë dhe me ndikim.

mahatma-gandhi

4. Karl Marks

Idetë e tij mbi historinë ekonomike dhe sociologjinë ndryshuan botën. Ai ishte një filozof social ku pretendonte një të ardhme me të gjithë njerëzit të barabartë. Idetë e tij ndikuan në revolucionin rus dhe në komunizëm. Nga viti 1950 pothuajse gjysma e popullsisë së botës jetonte në komunizëm.

karl-marx1

3. Çarles Darvin

Natyralisti që krijoi teorinë e evolucionit dhe me të sfidoi shkrimet biblike sa i përket krijimit të llojeve. Në vitin 1859 botoi librin “Origjina e llojeve” që ngjalli shumë reagime të dhunshme ndaj tij.

charles-darwin

2. William Shekespeare

Shkrimtari më i madh në gjuhën angleze. Shkroi rreth 154 poezi dhe 37 novela duke përfshirë më të famshmet si Hamleti, Makbethi, Romeo e Zhuljeta. Gjithashtu ka future më shumë se 1700 fjalë të reja në gjuhën angleze.

William-Shakespeare

1. Cristopher Colombus

Një zbulues i madh, pretendimet e tij se mund të arrijë Azinë duke lundruar Oqeanin Atlantik e zbritën atë në një tokë të re, që u quajt Amerikë dhe sot është vendi më i zhvilluar në botë.

christopher-columbus

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-personat-qe-ndryshuan-boten/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala