10 Pemët më të vjetra në Botë

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Pema Tule, është pema me diametrin më të madh të trungut në botë, diametër 15.05m, gjendet në Santa Maria del Tule, Meksikë,. 2500 vjeçare.

12.-Pema-Tule-eshte-pema-me-diametrin-me-te-madh-te-trungut-ne-bote-diameter-15.05m-gjendet-ne-Santa-María-del-Tule-Meksike.-2500-vjecare

 

2. Gjenerali Sherman gjendet në parkun kombëtar Secuoya, Kaliforni, e lartë 80.3m, 2.700 vjeçare.

11.Gjenerali-Sherman-gjendet-ne-parkun-kombetar-Secuoya-Kaliforni-e-larte-80.3m-2.700-vjecare

3.  Te Matua Ngahere, gjendet në pyllin Waipoua, Zelandë e Re, 2.000 vjeçare.

10.-Te-Matua-Ngahere-gjendet-ne-pyllin-Waipoua-Zelande-e-Re-2.000-vjecare

4. Jomon Sugi, gjendet në Yakushima, Japoni, 2.000 vjeçare disa ekspertë mendojnë se është 5.000 vjeçare që i bie të jetë pema më e vjetër në botë.

9.-Jomon-Sugi-gjendet-ne-Yakushima-Japoni-2.000-vjecare-disa-eksperte-mendojne-se-eshte-5.000-vjecare-qe-i-bie-te-jete-pema-me-e-vjeter-ne-bote

5. Ulliri Vouves, kjo pemë ulliri ndodhet në ishullin e Kretes në Greqi, është 2.000 vjeçare.

7.-Ulliri-Vouves-kjo-peme-ulliri-ndodhet-ne-ishullin-e-Kretes-ne-Greqi-eshte-2.000-vjecare

 

6. El Senador ndodhet në Florida, 3.500 vjeçare.

4.-El-Senador-ndodhet-ne-Florida-3.500-vjecare

 

7. Zaroastrian Sarv është pemë 4.000 vjeçare dhe ndodhet në provincen Yartz në Iran.

3.-Zaroastrian-Sarv-eshte-peme-4.000-vjecare-dhe-ndodhet-ne-provincen-Yartz-ne-Iran

 

8. Tejo Llangernyw është pemë 4.000 vjeçare dhe ndodhet në një varrezë në St.Dygain, në Llangernyw, Wells.

2.-Tejo-Llangernyw-eshte-peme-4.000-vjecare-dhe-ndodhet-ne-nje-varreze-ne-St.Dygainne-Llangernyw-Wells

 

9. Matusalen është pemë 4.841 vjeçare ndodhet në Malet e Bardha, Kaliforni.

1.-Matusalen-eshte-peme-4.841-vjecare-ndodhet-ne-Malet-e-Bardha-Kaliforni.

8. Gështenja e 100 kuajve, gjendet në malin Edna në Sicili, 2.000 vjeçare.

8.-Geshtenja-e-100-kuajve-gjendet-ne-malin-Edna-ne-Sicili-2.000-vjecare

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-pemet-me-te-vjetra-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala