10 pamjet spektakolare të shpellave nënujore të Shqipërisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Irena Stangierska ka bërë disa fotografi të mahnitshme gjatë udhëtimit të saj për në jug të Shqipërisë. Ajo, së bashku me shoqen e saj Piotr Karpinski janë adhuruese të zhytjes në shpella dhe ju pëlqen shumë që të udhëtojnë në vende speciale dhe të rralla. Ato udhëtuan në shumë vende, duke u zhytur në shpella të cilat janë të njohura për shumicën e njerëzve, por dëshiruan që të shkojnë në një vend të ri ku njerëzit më parë nuk kanë qenë.

Shoqet udhëtuan për në jug të Shqipërisë dhe u zhytën në tri shpella: Viroit, Skotinit dhe Petranikut, por ajo që iu pëlqye më së shumti ishte e para.

Ato e eksploruan atë me një zhytës polak, Krzysztof Starnawski, deri në 240m thellësi. Shpella ndodhet afër qytetit të bukur të Gjirokastrës.

The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves9__700 (1)The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves10__700 The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves11__700The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves12__700 The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves13__700  The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves14__700 The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves15__700  The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves16__700The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves17__700 The-Magical-Underwater-World-of-Albanian-Caves18__700

/javanews.al/

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-pamjet-spektakolare-te-shpellave-nenujore-te-shqiperise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala