10 pallatet më të bukura në botë, dy prej tyre nga Mabetex i Pacollit (FOTO)

Autori:Avdyl Pajaziti

Pallatet presidenciale janë zakonisht një nga pikat më të rëndësishme estetike në qytet për qytetarët dhe turistët. Këto pallate kanë bukurinë unike arkitektonike.

Në listën e përpiluar nga faqja theestle.net ku shfaqën 10 pallatet më të bukura në botë, figurojnë edhe dy pallate të projektuara dhe ndërtuar nga Mabetex Group, që është kompania e ish presidentit dhe zëvendës kryeministrit të Kosovës, Behgjet Pacolli,transmeton Klan Kosova.

Në vendin e parë është :“Shtëpia e Bardhë”, Washington DC

white house

Vendi i dytë:Pallati Presidencial në Dushanbe

pallati 2

Vendin e tretë:Pallati Presidencial Ak Orda,  Astana (Kazakhstan)

pallati pacolli

Për këtë pallat presidencial faqja publikuese ka bërë edhe një përshkrim: Pallati Presidencial është vendi zyrtar i punës i presidentit të Kazakhstanit, i vendosur në kryeqytetin Astana. Pallati Presidencial i quajtur si Akorda është ndërtuar brenda tri viteve dhe u hap zyrtarisht në vitin 2004. U ndërtua nga Mabetex Group i themeluar nga Behgjet Pacolli, president i tretë i Kosovës dhe ish zëvendës kryeministër.

Vendi i katërt: Pallati Presidencial, Abu Dhabi

pallati 4

Vendin e pestë: Kështjella e Pragës, Pragë

pallati 6

Vendin e gjashtë: Kremlin Palace, Moskë

Kremlini

Vendin e shtatë:  Pallati Presidencial, Turkmenistan

turkmenistan1004

Vendin e tetë: Pallati i Bashkmit,Yaounde(Cameroon)

Unity palace

Vendin e nëntë: Zyra Presidenciale, Taipei

taipei

 

Vendin e dhjetë: Pallati Presidencial, Ghana

Ghana

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-pallatet-me-te-bukura-ne-bote-dy-prej-tyre-nga-mabetex-i-pacollit-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala