10 njerëzit që u bënë shumë të suksesshëm pas moshës 40 vjeçare

Autori:Avdyl Pajaziti

– Stan Lee krijoi komikun e tij të parë, “Fantastic Four”, vetëm turpërohet prej ditëlindjes së tij të 39 në vitin 1961. Në vitet e ardhshme, ai ka krijuar legjendarin Marvel Universe, personazhet si Spider-Man dhe X-Men.

– Donald Fisher ishte 40 vjeçar dhe nuk kishte përvojë në shitjet me pakicë, kur ai dhe gruaja e tij, Doris, hapën dyqanin e parë Gap në San Francisko në vitin 1969. Rrobat e dyqanit Gap  shpejt u bën modë, dhe sot ajo është një nga zinxhirët më të mëdhenj të veshjeve në botë.

– Vera Wang ishte  patinatore dhe gazetar para se të hynte në industrinë e modës në moshën 40 vjeçare. Sot ajo është një nga dizajneret më të famshme në botë.

– Gary Heavin ishte 40 vjeçar kur ai hapi i fitnesin e tij të parë në 1992.

– Robin Chase zbuloi Zipcar në moshën 42 në vitin 2000. Ajo u largua nga kompania në vitin 2011 dhe vazhdon të shërbejë si anëtare e Forumit Ekonomik Botëror.

– Samuel Jackson ka qenë një element kryesor i Hollivudit për vite, por ai u bë i famshëm pasi fitoi një çmim në moshën 43 në filmin e Spike Lee “Jungle Fever” në vitin 1991.

– Sam Walton ka pasur një karrierë mjaft të suksesshme të shitjes me pakicë nga mosha 20 deri në moshën 30 vjeçare, por rruga e tij drejt suksesit filloi në moshën 44, kur ai themeloi Walmartin parë në Rogers, Arkansas, në vitin 1962.

– Henry Ford ishte 45 vjeçar kur zbuloi makinën revolucionare Model T në vitin 1908.

– Jack Weil ishte 45 kur ai themeloi markën e rrobave për kauboj, Rockmount Ranch. Ai mbeti kryeshef i saj derisa vdiq në moshën e vjetër  107 vjeçare në vitin 2008.

– Rodney Dangerfield kujtohet si një komedian legjendar, por ai nuk preku majat derisa ai pati një paraqitje në “Ed Sullivan Show” në moshën 46.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-njerezit-qe-u-bene-shume-te-suksesshem-pas-moshes-40-vjecare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala