10 njerëzit më të pasur në Angli

Autori:Avdyl Pajaziti

 

Në këtë listë bëhet fjalë për njerëzit që jetojnë dhe veprojnë në Angli, jo medoemos bëhet fjalë vetëm për Anglezët.

  • Roman Abramovich – pronari i ekipit të njohur anglez Chelsea, Roman Abramovich, është personi i dhjetë më i pasur në Angli. Ka vlerën prej 11,17 miliardë dollarë, dhe këto para kryesisht i ka fituar nga kompanitë energjetike.
  • Duka i ‘Westminister’ – apo siç quhet Gerald Gavendish Grosvenor, ka fituar paratë e tij me trashëgimin e tokave që datojnë nga viti 1677. Vlera e tij është 13.11 miliard dollarë.
  • Kirsten dhe Jorn Rausing – vëllau dhe motra suedez, që janë aksionarët kryesorë të fabrikës për ambalazhim Tetra Laval (apo siç njihet Tetra Pak), këta vlejnë 13.3 miliard dollarë.
  • Lakshmi Mital – me vlerë prej 14 miliardë, Lakshmi ishte më i pasur në vitim 2008 me 27 miliardë, mirëpo firma e tij e çelikut pati rënie.
  • Ernesto dhe Kirsty Bertarelli – 14.48 miliardë është vlera e tyre. Ernesto është njeriu më i pasur Zvicran pasi ka shitur kompaninë farmaceutike.
  • David dhe Simon Reuben – vëllezërit të lindur në Mumbai dhe janë qytetarë Britanez, shumicën e fitimeve të tyre e marrin nga tokat me vlerë. Vlera e tyre është 14.8 miliard.
  • Alisher Usmanov – oligarku rus, me vlerë prej 15 miliard, fitimet e tij i merr nga miniera e çelikut dhe hekurit.
  • Galen dhe George Weston – fitimet e tyre vijnë nga dyqanet e ushqimit që i posedojnë në Kanada, vlera e tyrre arrin shifrën 16.8 miliard.
  • Sri dhe Gopi Hinduja – me shumë biznese të zhvilluara, ndër to prodhimet e veturave, vëllezërit Hindu, kanë vlerë prej 19.9 miliard dollarë.
  • Len Blavatnik – u bë miliarder nga rënia e komunizmit. Ai e ndërtoi pasurinë e tij nga prodhimi i naftës, dhe ka vlerën marramendëse 20.2 miliard dollarë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-njerezit-me-te-pasur-ne-angli/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala