10 ndryshimet që do t’ju çojnë drejt suksesit

Autori:Avdyl Pajaziti

  1. Ndalo pirjen e duhanit

Nëse ju keni filluar pirjen e duhanit, ndaloni menjëherë, sugjeron Quora user Cyndi Perlman Fink.
Ndërsa ju nuk mund të ktheni dëmin që mund të keni shkaktuar tashmë nga pirja e duhanit, hulumtimi tregon se ata që e lëjnë para moshës 40 kanë një rrezik 90% më të ulët të vdekshmërisë se ata që vazhdojnë.

  1. Filloni duke fjetur dhe zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë

Nëse ju ngriheni vonë për edhe disa ditë, ekspertët thonë se ju jeni në rrezik të adaptimit të trupin tuaj në një cikël të ndryshëm, kështu që ju do të filloni të lodheni më vonë gjatë ditës.

3.  Filloni të ushtroni rregullisht

Mundohuni të lëvizni veten sa më shumë që të jetë e mundur. Nuk ka rëndësi nëse është ecja, çiklizmi, vrapimi, peshëngritja, noti, për aq kohë sa ato përfshijnë disa lëvizje.
Në gjysmën e dytë të ’30 tuaj, ju filloni duke humbur masë të muskujve, kështu që është veçanërisht e rëndësishme për të ushtruar në këtë kohë. Por mos harroni të zgjidhni aktivitetet fizike ju vërtet i doni, që të kenë një kohzgjatje më të madhe.

  1. Filloni duke mbajtur një ditar

Të dhënat tuaja me shkrim do t’ju argëtojnë në të ardhmen tuaj.
Në qoftë se ju do të preferoni të mbani shënimet tuaja, duke e vënë mendimet dhe ndjenjat tuaja në letër mund të ju ndihmojë të merreni me ngjarjet stresuese.

  1. Filloni të kurseni para

Kjo mund të duket se vitet tua të arta janë një jetë larg, por sa më herët që ju të filloni kursimit, më shumë do të rritet interesi.

  1. Filloni duke ndjekur një ëndërr të jetës

Doni të bleni shtëpi?Të keni fëmijë? Shkruani libër? Zgjidh një nga ato qëllimet e jetës dhe filloni.

7. Bëhuni të lumtur me atë që keni

Nëse ju jeni të kënaqur me atë që keni, ju do të keni një jetë të lumtur.
Hulumtimet sugjerojnë se duke vlerësuar atë që keni ju mund të rrisini lumturinë dhe të zhdukni ndjenjat negative.

8. Ndaloni të menduarit se ju duhet të kënaqni të gjithë.

Ju mund të zgjidhni miqtë tuaj dhe kontaktet më me kujdes.
Nëse ju vendosni të mbani miqtë tuaj Facebook në 500 ose thjesht rri më shumë me njerëzit që të bëjnë të lumtur, është e rëndësishme për të investuar kohën dhe energjinë me mençuri.

  1. Mos krahasoni veten me të tjerët.

Nëse nuk jeni në gjendje të bëni disa gjëra në jetë në krahasim me vëllezërit e motrat dhe miqtë tuaj, atëherë duhet të jeni në paqe me veten. Mos jeni i ashpër me veten.
Ju do të jetë më mirë të shpenzoni kohë duke menduar për atë që ju doni të arritni.

  1. illimi i fal veten për gabimet tuaja.

“Falni  vetes gabimet. Ne të gjithë e bëjmë shumë prej tyre. Mos u  ndalni në gabimet e së kaluarës -..mësoni prej tyre, le të shkojnë, dhe vazhdoni përpara.
Aftësia për të falur veten dhe të mësimi nga gabimet tuaja është nxitësi kryesor i suksesit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-ndryshimet-qe-do-tju-cojne-drejt-suksesit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala