10 milionerët e pa dipolmuar

Autori:Avdyl Pajaziti

 • Ralph Lauren – gjatë studimeve në shkollën e biznesit, “Baruch College” në Manhattan, Lauren e la atë për të iu bashkangjitur ushtrisë.
  Pastaj ai u punësua në fabrikën e kravatave A.Rivets&Co. Debutimin e tij të parë si dizajner i rrobave e bëri duke punuar jashtë rrjedhës së tregut. Në atë kohë në trend ishin kravatat e holla, ndërsa Lauren filloi të shiste kravata të trasha. Në vitin e parë ai pati shitje me vlerë gjysmë milion dollarë. Tani ai vlen 82 milion dollar.
 • Bill Gates – njëri prej njerëzve më të pasur në botë, i kishte lënë në gjysme studimet në Harvard. Interesi i tij për kompjuterin filloi në moshën 13 vjeçare dhe bëri 20,000 dollarët e parë duke e krijuar një program për kompjuter, e cila e monitoronte trafikun në qytetin e Seattle. Ai tani ka vlerën 86 miliard dollar.
 • Steve Jobs – Babai i inovacionit ishte student në Reed College për gjashtë muaj, pastaj e la atë për të punuar si dizajnues i videolojrave për kompaninë Atari. Në vitin 1976, kur ishte 21 vjeç, ai u bashkua me Steve Wozniak për të filluar kompaninë Apple Computers. Para se të vdiste, vlera e tij ishte 10,2 miliard dollar.
 • Mark Zuckerberg – përderisa ende ishte në shkollë të mesme, Zuckerberg tërhoqi vëmendjen e AOL dhe Microsoft, kur ai krijou një shtesë për programin Winamp. Ai i refuzoi ofertën e punës për të vazhduar studimet dhe në vitin 2004, ai lancoi “Facebook”, nga dhoma e tij e konviktit në Harvard. Rrjeti social pati sukses të menjëhershëm, dhe kështu Mark-u, la studimet për të vazhduar karrierën biznesore. 31 vjeçari ka vlerën 32.5 miliard dollar.
 • Coco Chanel – ikona e modës, e cila ishte rritur në jetimore dhe u mësua nga motrat e nderit që të qepte. Në vitin 1910, ajo hapi një dyqan kapelash në Paris.
  Aventura e parë e saj e linjës së rrobave filloi kur ajo e bëri një fustan përmes një triko-s së vjetër. Para vdekjes në vitin 1971, vlera e Chanel ishte 8 milion dollar.
 • Simon Coëell – e la shkollën në moshën 17 vjeçare, pasi u përjashua nga shumë institucione për shkak të sjelljes së keqe.
  Ai punoi për karrierën e tij në industsrinë e muzikës, ku u bë producent, dhe tani ka themeluar studion e inqizimit Fanfare Records. Tani ai ishte anëtar i “Pop Idol”, e cila ia hapi rrugën për të marrë pjesë në “American Idol”. Vlera e tij është 550milion dollar.
 • James Cameron – regjisori i filmit të famshëm “Avatar”, që i solli shumë çmime, ishte prej atyre që kishte braktisur shkollimin, dhe e fitonte kafshatën e gojës si vozitës i kamionit. Tani, vjera e tij është 700 milion dollar.
 • Steve Wozniak – bashkëthemeluesi i Apple, ishte i fascinuar pas kompjuterit qysh nga mosha fëminore. Ai ishte shumë pak aktiv në fakultetin e tij, nëpermjet të cilit u njoftua me Steve Jobs. Tani ai ka vlerën 100 milion dollar.
 • Richard Branson – la shkollën e mesme në moshën 16vjeçare, për të filluar revistën Student. Suksesi i revistës çoi në krijimin e kompanisë Virgin, dhe pas saj rrodhën shumë themelime të reja nën emrin Virgin.Vlera e Richard Branson është 5.1 miliard dollar.
 • Ted Turner – pasi u përjashtua nga Broën University, babai i tij i dha një punë si menaxher i një filiale të Turners Adevrtising’s Macon. Kur babai i tij vdiq në vitin 1963, ai u për kryeshef i asaj firme. Themeluesi i CNN, tani ka vlerën 2.2miliard dollar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-milioneret-e-pa-dipolmuar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala