10 mënyrat e çuditshme, që Shkencëtarët besojnë  se alienët mund të kontaktojnë me ne

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Gjej një klon dielli :

Cka nëse   mund të gjeni një yll që është i ngjashëm me temperaturë, madhësi, dhe përbërjen kimike të Diellit tonë?

Toka jonë mbështetet në energjinë e Diellit për të nxitur jetën duke përdorur fotosintezën. Nëse  mund të gjeni një yll që përputhet  me diellin tonë, atëherë ndoshta nuk mund të jetë gjithashtu një sistem binjak diellor.

Në vitin 2012, astronomët zbuluan  një klon Diellit vetëm 200 vite dritë larg. Përbërja kimike e tij, ka sasi të pazakontë të aluminit, kalcium, magnez, dhe silic – të njëjtin raport si të Diellit tonë.  Megjithatë, sistemi nuk mund të ketë një planet Tokë në zonën e saj banueshme. Edhe në qoftë se  është një, nuk mund të ketë përbërësit e duhur kimik për jetën, të tilla si uji dhe karboni. Dhe, edhe në qoftë se ka një botë të begatë me format e jetës, ajo nuk mund të ketë një specie inteligjente.

  1. Prisni disa miliardë vite: 

Hulumtuesit nga NASA përdoren vëzhgime nga teleskopët, si Hubble dhe Kepler, për të llogaritur se Toka  vetëm në 8 për qind shihet nga të  gjitha planetet. Tjetri 92 për qind e planeteve Tokë  mendojnë se ajo nuk është formuar ende. Autori Peter Behroozi ka thënë: ” Në krahasim me të gjithë planetet ndonjëherë që do të formojnë në univers, Toka në fakt është mjaft e hershme. ”

3. Shkatërrimi i një planeti të alienëve:

Një nga mënyrat që ne mund të gjejmë vende të  civilizuara aliene është përmes shkatërrimit të planetit të tyre, thotë Dr. Nathalie Cabrol, i cili është duke udhëhequr kërkimin për jetën aliene në Institutin SETI në Kaliforni. “Ka një dritare në kohë kur ju mund të prisni  një qytetërim për të marrë në këtë disekuilibër si  jemi ntani. Gjatë kësaj kohe, ju do të gjeni nënshkrimet në atmosferën e një planeti që nuk duhet të jetë atje.

4. Gjilëpëra në kashtë:

Edhe pse Alienët janë duke provuar të na kontaktojnë, nuk ka asnjë garanci që ne mund të pranojmë mesazhet e tyre. Universi shpërndan 91 miliardë vjet dritë të gjithë, dhe mesazhet mund të vijnë nga kudo. Për të ngushtuar kërkimin, disa argumentojnë se të alienëtt do të jenë më shumë gjasa për të dërguar mesazhe rrugën tonë në qoftë se ata e dinë se ku kemi qenë. Një studim i publikuar në shkurt të vitit 2016 gjeti se ka vetëm 82 yje që ne e dimë që kemi një linjë të drejtpërdrejtë të  shikimit të Tokës .

  1. Traktorë të hapësirës:Jaron Lanier sugjeroi se ishte koha për të filluar të menduarit rreth rivendosjes së Diellit dhe yjeve të tjera aty pranë në mënyrë që tu dërgojnë sinjale alienëve . Pas kësaj, ne duhet të fillojmë të kërkojmë shenja që sugjerojnë se alienët mund të kenë bërë të njëjtën gjë për ne.

 

 

  1. Vjetërsia e radiatorit: 

Jo të gjithë alienët mund të kërkojnë për krijesat e tjera në univers.  Fizikani Freeman Dyson ka argumentuar se edhe  alienët turpshëm mund të zhvillojnë teknologji për  energji nga një yll aty pranë duke përdorur një objekt orbital njohur si një sferë Dyson. Nëse njerëzit do të mbledhin të gjithë energjinë e Diellit, ne ndoshta do të përdornim një formë të sferës së njejtë me alienët.

7. Valët e radios nga largësia:

Për vite të tëra, shpërthimet misterioze të valëve të radios që vijnë nga miliarda vite-dritë larg kanë ngecur shkencëtarët tanë. Shpërthimet  të cilatzgjatin vetëm disa mijtat e sekondës, të quajtur radio breshëri janë shfaqur rastësisht në qiell. Shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të kuptojnë se çfarë këto breshëri në të vërtetë janë. Ata kanë sugjeruar se fajtorët do të mund të jenë avulluar nga vrima të zeza, që janë  përplasur  nga objektet e dendura, ose që u kanë rënë  në sy yjet vdekura.

8. Alienët hetues:

Ndoshta Sinjalet huaj nuk jmund  të udhëtojnë në  të gjitha valët elektromagnetike  Në vend të kësaj, shenja të jetës inteligjente mund të jenë objekte shumë të vogla  të dërguara nga jashtë për të eksploruar universin. Në fund të fundit, ne kemi dërguar hetimet për planete të tilla si Marsi, Saturni, dhe Venera. Matematikanë në Skoci kanë sugjeruar se  hetimet të cilat janë të ” vetë- përsëritur ” mund të kenë zbuluar tashmë sistemin tonë diellor dhe mund të jetë ende prezente, por janë  të pazbulueshme për teknologjitë tona inferiore.

  1. Ndezja e miliardë yjeve:Astrofizikani Ragbir Bhathal punon me SETI, për të skanuar qiellin për komunikimet e mundshme nga inteligjenca jashtëtokësore. Ndryshe nga objektet më SETI, të cilat duken të sinjaleve të radios, objekti Bhathal kërkon pulse në laboratorin e tij.  Ato pëfshijnë një vëllim të afërt të hapësirës rreth 100 vite dritë për të gjetur breshëri që vijnë në modele të rregullta.
  2. Struktura e Tokës:Një lapidar misterioz ishte shfaqur në filmin të vitit 2001. Një hapësirë e Odiseut, doli të jetë një makinë e huaj e projektuar për të vëzhguar specie dhe të shkaktojë sjellje evolucionare. Disa shkencëtarë kanë argumentuar se struktura e tokës së alienëve do të mund të veproj si një fener gjigand për  qytetërimet e tjera./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-menyrat-e-cuditshme-qe-shkencetaret-besojne-se-alienet-mund-te-kontaktojne-me-ne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala