10 mënyra për menaxhim të stresit

Autori:Avdyl Pajaziti

  • Përfundoje detyrën më të vështirë së pari, në mënyrë që të jesh më pak në stres më vonë. Liria nga stresi, më vonë të jep shansë të mjaftueshme për përfundimin e gjërave të tjera.
  • Gjatë ditës, bëj pak pushim dhe dil për ecje, në mënyrë që të qetësosh mendjen. Mos u kthe në punë deri sa të jesh i gatshëm të përqafosh punën me perspektivë të freskët.
  • Në qoftë se punët që kanë më shumë stres janë të pamundura të përfundohen në fillim, bëj diçka në mëngjes me të cilën ti kënaqesh dhe e cila të jep liri dhe kontroll.
  • Ha ushqim të cilat të kthjellojnë mendimet.
  • Asnjëherë mos i shpërndaj takimet, qofshin ato përmes telefonatave apo të drejtpërdrejta. Ndaji në grupe.
  • Bëji gjërat në një të ulur. Është mirë që dokumentin e biznesit ta përfundosh menjëherë, e jo ta ndash kohë pas kohe.
  • Në mënyrë të pamëshirshme shkatërroi hutimet. Po të jetë e nevojshme, mbylli dyert e zyres në mënyrë që të mos pengohesh.
  • Bëj ushtrime fizike mirë. E di se shumë prej ndërmarrësve para se të shkojnë në punë, dalin për vrap.
  • Merr frymë thellë. Duhet ti ndash disa minuta në disa pjesë të ditës për të pauzuar për të marrur frymë thellë, pasi që është e nevojshme që ndërkohë të fokusohesh edhe në gjëra tjera.
  • Lexo për qejf. Ndaji disa minuta të lexoj diçka për qeshakare apo diçka atraktive. Të largon mendjen nga stresi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-menyra-per-menaxhim-te-stresit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala