10 menaxherët më të paguar të futbollit

Autori:Avdyl Pajaziti

Menaxherët më të shquar të futbollit janë të famshëm gati sa dhe futbollistët më të mirë në botë. Strategjitë e tyre janë ato që u sjellin klubeve trofetë e ndryshme në nivel kombëtar dhe atë ndërkombëtar – ndërkaq emrat e tyre jehojnë fuqishëm në stadiume.

Menaxherët që kanë arritur suksese me klubet që drejtojnë, paguhen goxha majmë për punën që bëjnë – përfshirë këtu dhe një trajner që drejton një kombëtare.

Por, është interesant fakti se, trajnerët në ligën më të fortë në botë – La Ligën spanjolle, nuk janë në mesin e pesë trajnerëve më të paguar në botën e futbollit, ndërkaq ata të Serie A nuk janë fare në 10-shën e artë.

Të shohim në vijim cilët ishin trajnerët më të paguar të futbollit në sezonin 2014-15, ndërsa, nëse e merituan atë pagë me rezultatet e arrritura, vlerësojeni ju vetë./ngjyra.com/

10. Jorge Jesus – Benfica: 5 milionë dollarë

trajneret10

9. Manuel Pellegrini – Manchester City: 5.75 milionë $

trajneret9

8. Jurgen Klopp – Borussia Dortmund: 6 milionë $

trajneret8

7. Arsène Wenger – Arsenal: 10 milionë $

trajneret7

6. Carlo Ancelotti – Real Madrid: 10.5 milionë $

trajneret6

5. Louis van Gaal – Manchester United: 11.75 milionë $

trajneret5

4. Fabio Capello – Russia National Team: 13 milionë $

trajneret4

3. Marcello Lippi – Guangzhou Evergrande: 14 milionë $

trajneret3

2. Jose Mourinho – Chelsea: 17 milionë $

trajneret2

1. Pep Guardiola – Bayern Munich: 24 milionë $

trajneret1

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-menaxheret-me-te-paguar-te-futbollit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala