10 makinat më të mira për femrat

Autori:Avdyl Pajaziti

Përderisa  nuk ka makina të dizajnuara në mënyrë specifike për shoferët femra, studimet tregojnë se mesatarisht shijet e femrave mund  të ndryshojnë nga ato të meshkujve.

Sipas hulumtimit, meshkujt priren të favorizojnë makina të performancës – për shembull disa nga makinat e theksuara si sportive- ndërsa femrat, me arsye, kanë më shumë gjasa për të favorizuar ekonominë e karburantit dhe shpenzime kur blejnë një makinë të re.

Por kjo nuk do të thotë se performanca, pamja dhe dëshira duhet të sakrifikohen gjatë procesit. Më poshtë kemi paraqitur dhjetë vetura për femra dhe arsyen pse meritojnë t’i kemi në konsideratë.

1. Fiat 500

Fiat 500 është zgjedhja e parë dhe më e qartë e një makine të projektuar për të kapur syrin e blerësit femër. E dizajnuar me një stil “retro” dhe të lezetshëm, kjo makinë e vogël është perfekte për ambientet urbane.

Sytë e rrumbullakët dhe një koleksion i ngjyrave të trupit të tilla si blu dhe rozë dhe me etiketat e modës të tilla si Diesel dhe Gucci do të thotë se ky mjet me tre dyer është një i preferuar me shofere femra të reja. Për nga të pëlqyerit, Top Gear e rendit në makinat më seksi – në rang me Ferrari dhe Lamborgini.

Fiat-500

 

2. Ford Ka

Nëse ju pëlqen pamja e Fiat 500, por që të ndjeheni mirë dhe me çmim të volitshëm, Ford Ka është një alternativë më e lirë dhe kurrë nuk ju bën të ndiheni inferior. Në fakt, Ford Ka është ndoshta më e mirë në qoftë se shikoni përvojën e vozitjes së makinës. Trajtimi i saj, përgjegjshmëria dhe aftësia që të fluturojë rreth qytetit është madhështore.

Gjithashtu ofron zgjidhje të stilit: mund të zgjedhni nga gjeneratat e mëparshme që me mbrojtësit e mëdhenj dhe pamje të lezetshme apo gjeneratën e re të inspiruar nga Fiesta.

Ford-Ka

 

3. Renault Zoe

Me emër të tillë, ky hybrid i vogël  nuk është paraparë kurrë për konsumatorët meshkuj, gjithsesi është një makinë mahnitëse. Është makina më e lirë elektrike në Britani dhe vjen me 3 dyer dhe me një pamje praktike, të mençur, si dhe me një kosto shumë të ulët të harxhimeve. Sigurisht, makinat elektrike vijnë me paralajmërime, rreze vozitje jo më shumë se 130-milje dhe 30 minuta për nëntë orë  kohë për të mbushur bateritë, por nga ana tjetër një mbushje elektrike kushton më pak se një mbushje me benzinë ​​apo naftë dhe gjatë rrugës jeni të lirë ndaj taksave rrugore.

Zoe gjithashtu vjen me teknologji unike të tillë si një që lagështon ajrin, vaj temjani dhe shtesa të tjera që kanë për qëllim kthimin e hapsirës së brendshme në një spa, si përvojë relaksuese në mundësinë e prekjes së një butoni.

Renault-Zoe

 

4. Citroen DS3

Citroen DS3 nuk është aspak makinë për vajzat. Megjithatë, kërkesa  e tij është univerzale dhe disa nga opcionet në dispozicion kanë më shumë gjasa për të apeluar për femrat sesa për meshkujt.

Premium Citroen-së, shpinë-shkurtër, shumë i përshtatshëm, i vogël, mund të specifikohet me të gjitha llojet e ngjyrave të ndryshme të trupit dhe kombinime të ndryshme. Megjithatë, një nga më të popullarizuar duhet të jetë edicionet speciale Orla Kiely.  Projektuar nga artisti Orla Kiely, prodhimet e kufizuara vijnë me çati të veçantë dhe grafika të brendshme që t`i japë makinës së  shkëlqyer e të vogël, një kthesë në modë.

Citroen-DS3

 

5. Renault Wind

Hatchbacks-at e vogla janë të gjitha shumë të mira, por jo për diçka pak më shumë argëtuese. Renault Wind është një rrugëtues kompakt me një çati kanate hard-top dhe klasike, dhe me paraqitjen e saj prej dy ulëseve e bën tepër atraktive këtë prodhim.

Bazuar në Twingo-t, një veturë tjetër e vogël e prodhuar për femra, çatia është karakteristike për këtë veturë. Mund të hapet për 12 sekonda në mënyrë  automatike.

Jeni të lodhur nga referencat e Mazda MX-5? Kjo veturë është për ju.

Renault-Wind

 

6. Peugeot RCZ

Gratë janë një nga demografia kyçe Audi në shënjestër me Coupe-së së saj TT dhe në qoftë se keni qenë një nga ata të impresionuar me hartimin e saj – ju jeni i detyruar për t’u magjepsur edhe nga vetura më tërheqëse Peugeot RCZ.

Dizajni i ulët i jep një elegancë atraktive stilit  françez ndërsa çatia e dizajnuar nga Zagato i jep shije italiane, një gjë që është karakteristike për veturat e llojit Mazarati dhe Ferrari.

Çatia e RCZ është karakteristikë që kur hasen në rrugë ju ta ktheni kokën për të shijuar format e kësaj veture, ndërsa ulëset 2+2 d.m.th se mbrapa mund të vendosen fëmijët mirëpo të rriturit do ta kenë vështirë, gjë që nuk është me rëndësi për një makinë si kjo.

Peugeot-RCZ

 

7. Jaguar XK Coupe

XK luksoze Coupe është një makinë e madhe për një shofer të seciliës gjini. E pajisur në brendi me lëkurë të ëmbël, shumë pajisje elektronike të fundit, me pajisje sportive dhe një formë klasike Coupe, ajo është një nga makinat më të dëshirueshme në rrugë. Ajo gjithashtu posedon fuqi të madhe në motorin e saj 5.0 litër V8 benzinë, gjë që nuk është e lirë mirëpo performanca është superiore me përshpejtim nga 0-60 mph për vetëm 4.6 sekonda.

Jaguar-XK-Coupe

 

8. Kia Soul

Duke shkuar përsëri poshtë në fundin më të përballueshëm të tregut, Kia Soul është një zgjidhje ideale për nënat që kanë nevojë për këtë hapësirë ​​shtesë për fëmijët, por nuk duan të sakrifikojë stil apo individualitet. Kia Soul është veturë e vogël, MPV pesë-vendesh me një fund katërkëndësh të pasëm për të krijuar për shumë hapësirë.  Rezultati është një dizajn i cili do të kapur syrin dhe të japë një reputacion  të vogël  shtesë në rrugë. Ka edhe një përzgjedhje e edicioneve dramatike të posaçme të quajtur origjinalet Soul që shfaq ngjyrat e trupit dhe të brendshme për t’i dhënë shpirtit një kthesë edhe më individuale.

Kia-Soul

 

9. Seat Alhambra

Një veturë e lezetshme për 7 persona që ngahet si ndonjë veturë e vogël mirëpo që vjen me një hapsirë të madhe dhe një ndjenjë të posaçme. Alhambra është lansuar në fund të vitit 2010 dhe ka fituar çmimin më të mirë MPV nga të dy “WhatCar?” dhe “AutoExpress” në mesin e të tjerëve. Seat Alhambra është një bartëse njerëzish e shkëlqyer dhe ideale për të dërguar fëmijët në shkollë, sport apo me pushime. Ajo është e rehatshme, e pajisur mirë dhe e besueshme në sajë të markës që vjen në pronësi të Volkswagen Group.

Seat-Alhambra

 

10. Range Rover Evoque

Range Rover Evoque është një makinë e projektuar për gratë shofere që duan Range Rover luksoze, SUV praktike dhe stil që në një mjedis të qytetit -infekton sytë. Përveç ofertës për Land Rover klasike në 4 rrotë, ajo vjen edhe në 2 rrota dhe me kosto më të ulët të mirëmbajtjes ndërsa çmimi është rreth € 37,000 për modelet fillestare.  Një nga makinat më të mira-në kërkim për mirësjellje rrugore të karakterit SUV dhe stilt të pjerrët Coupe të çatisë, Evoque ka edhe karakteristika të brendshme mirë të dizajnuara me ndihmën e Victoria Beckham. Evoque elegant tashmë krenohet me shitje të shkëlqyer dhe shumë çmime nga industria e makinave dhe mund të cilësohet si Range Rover-i më i mirë.

Range-Rover-Evoque

 

/femra.net

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-makinat-me-te-mira-per-femrat/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala