10 kuriozitete nga bota dhe hapësira

Autori:Avdyl Pajaziti

A e dini që:

-Ne hapesire, astronautet nuk mund te qajne. Kur nuk ka force terheqese lotet nuk mund te rrjedhin.

-Nje pule mund te beje deri ne 19 zogj ne vit.

-Nese flet ne telefon per nje ore, bakteret ne vesh do te shumefishohen 700 here.

-Vetem 5% e siperfaqes se Tokes te mbuluar me oqean shfaqet me aq detaje ne harta sa ndodh ne planetin Mars.

-Ne vitin 2004, nje studim tregoi qe 1 ne 8 vajza hynin ne pubertet ne moshen 8 vjecare. Pas nje shekulli, vetem nje ne 100 do hyjne ne pubertet 8 vjec.

-Vetem ne SHBA ka afersisht 7000 tigra qe mbahen si kafshe shtepiake.

-Ka me shume njerez qe mesojne anglisht ne Kine sesa ata qe e flasin zyrtarisht ne SHBA ( 300 milione ).

– Mes elefanteve afrikane, si meshkujt dhe femrat kane dhembe fildishi, ndersa te elefantet aziatike vetem elefantet meshkuj kane fildish.

-Doni te dini cili shtet jep me shume pushime? Franca, u jep punonjesve pese jave pushime ne vit minimumi, sepse shume franceze kane dy muaj pushime ne vit.

– Restoranti me I madh MC Donald’s eshte ne Pekin. Ai ka nje siperfaqje prej 2.6 km katror dhe kinezet hane me shume fast food. 41% hane te pakten 1 here ne jave fast food.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-kuriozitete-nga-bota-dhe-hapesira/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala