10 këshilla për netët e nxehta dhe pa gjumë

Autori:Avdyl Pajaziti

Këtu kemi 10 këshilla për t’ju mbajtur të qetë dhe për t’ju bërë për të fjetur, në vend se të ju vijë nxehtë dhe të jeni të bezdisur, duke numëruar delet.

-Mbani një kokë të ftohtë

Duke u bërë nervoz dhe duke u bezdisur për shkak se ju keni të nxehtë vetëm gjeneron më shumë për ngrohje. Mbani një kokë të ftohtë duke gënjyer – vetëm duke pranuar të nxehtit mund të bëni mendjen tuaj dhe trupin për të fjetur.

– Shtrati i ngrirë

Kur temperaturat në dhoma gjumi rriten në mënyrë drastike, veprimi është shpesh i nevojshëm. Futini -çarçafët dhe jastëkët në qese dhe i vendosni në një frigorifer gati për kohën e gjumit.
– Zgjidhni pambukun – dhe pizhamet!

Ruaj saten, mëndafshin apo çarçafët e poliesterit për një ditë më të ftohtë. Çarçafët e pambukut janë të lehta dhe të përshtatshëm për frymëmarrje.
Dhe mbani ato pizhame veshur! Pambuku lejon që lëkura juaj të marrë frymë ajo gjithashtu lejon
qarkullimin e ajrit.

– Krijoni flladin tuaj

Njerëzit flenë më mirë në një dhomë gjumi të ftohtë, me temperatura ideale 17ºC. Hapni një dritare ose bleni një ventilator elektrik për të shtuar një fllad shtesë.
– Zbavitjet e natës vonë

Netët e ngrohta të çojnë në kohë të vonë në krevat, e cila mund të bëjnë  të hani më vonë dhe të pini pak para gjumit.
Për gjumë të cilësisë së mirë duhet të lëjmë të paktën dy orë në mes ngrënjes dhe fjetjes, kurse alkoolin në afërsi të gjumit ta kufizojmë.

– Lose një shtresë

Përdorni çarçafë dhe batanije, këto mund të ju ndihmojnë të rregulloni temperaturën e trupit shpejt dhe me lehtë.

– Zgjatja për H2O

Leni për të pirë një gotë me ujë afër shtratit kur është e nevojshme. Pirja e një gote të plotë me ujë para se të shkoni në shtrat mund të krijoj vizita të shumta në tualet gjatë gjithë natës.

– Dush i ftohtë

Të bëni një dush të ftohtë para se të shkoni të shtrat është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për tu qetësuar.

– Vera e zhurmshme

Moti i ngrohtë inkurajon aktivitete me shumë zë të lartë në natyrë! Përdorni tapa veshi për të bllokuar  zhurmat për një gjumë të qetë.

– Gjeni një dhomë të ftohtë

Disa zona e shtëpisë janë më freskuese se të tjerët. Nëse temperatura bëhet e padurueshëm, ngriteni kampin në dhomën tjetër dhe shijojeni gjumin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-keshilla-per-netet-e-nxehta-dhe-pa-gjume/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala