10 keqkuptime të hipnozës

Autori:Avdyl Pajaziti

– Hipnoza Sugjeruese

Hipnoza është një art i çuditshëm e cila në pjesën më të madhe ka të bëjë me gjendje të ndikueshme ku personi nën hipnozë ka më shumë gjasa për të dëgjuar sugjerimet nga personi që kryen hipnozën. Dhe kjo rezulton se disa njerëz janë konsideruar më lehtë të ndikueshëm se të tjerët.

– Hipnoza në skenë

Mediat popullore u kanë dhënë njerëzve një ide krejtësisht të gabuar në lidhje me hipnozën, koncepti popullor zakonisht përfshin disa përformanca kontrolluese mbi dikë dhe duke i bërë ata të kryejnë lloje  trikash të çmendura para një audience. Kjo është e njohur si hipnozë e skenës dhe është përdorur si mjet për argëtim. Ajo ka për qëllim të argëtoj një turmë dhe të marrë ata të interesuarit, por kjo ka shumë pak të bëjë me atë që hipnoza është në të vërtet.

– Hipnoterapia

Përdorimi kryesor i hipnozës është i njohur si Hipnoterapi, një praktikë e përdorur me pacientët e gatshëm për të ndihmuar ata me ndryshimin e sjelljeve të këqija apo që kanë të bëjnë me kujtimet e pakëndshme. Fjala Hipnozë rrjedhë prej fjalës greke HYPNOS e cili është në fakt një fjalë për gjumë.
Përderisa Hipnoterapia është konsideruar si një praktikë e ligjshme nga disa, ka shumë që ende nuk i besojnë dhe disa madje e konsiderojnë atë më shumë si një trajtim alternativ.

Auto-Sugjerimi

Çfarë mund të ju befasojë është se ju nuk keni nevojë për një hipnotizues për tu hipnotizuar; ju duhet vetëm vetja dhe njohurit e duhura. Kjo metodë u shpik nga Coue, i cili shkroi një libër të quajtur ” Self-Mastery Through Conscious “, tregon se si dikush mund të kryejë sugjerim vetes së tyre për të arritur rezultatet që normalisht kërkojnë një hipnotizues për ta bërë.

– Induksioni  Hipnotik

Induksioni Hipnotik është në thelb metoda e përdorur për të hipnotizuar temën. Kjo është ajo ku njerëzit me sugjerim të lartë vijnë, në qoftë se ju anëtarë të audiencës zgjidhni ato të duhurat procesi do të jetë shumë më i thjeshtë.

– Memoria

Çdokush që ka shikuar shfaqje argëtuese ku ka pasur të përfshirë hipnozë ndoshta pret që dikush të harrojë atë që ndodhi, ndërsa ata ishin të hipnotizuar. Ka diçka të vërtetë për këtë, por vetëm nëse personi  i hipnotizuar vërtetë dëshiron për të harruar dhe vetëm nëse harresa është sugjeruar në mënyrë të qartë duke bërë hipnotizimin e tij.

– Përdorimi  gjatë historisë

Ndërsa hipnoza, ose të paktën perceptimi popullor i saj, ka fituar popullaritet e saj në vitet e fundit, përdorimi i saj në fakt shkon shumë më larg se ju mund të imagjinoni. Hipnoza është thënë se ka qenë përdorur  që në fillim të viteve 1800 si një formë e anestezisë, i njohur si hipnoanestezia. Megjithatë, hipnoza në fakt shkon akoma më prapa. Ajo rezulton se disa kultura kanë përdorur hipnozën qysh 3000 vjet më parë, ku u praktikuar nga egjiptianët dhe grekët e lashtë.

– Njohja zyrtare

Kthehemi në të pesëdhjetat ku Shoqata Mjekësore Amerikane kishte një këshill për shëndetin mendor dhe vendosi të miratojë përdorimin e hipnozës për në aplikimet mjekësore dhe thjesht psikologjike.

– Vetë kontrolli

Kjo është ndoshta një nga mitet më të mëdha që ekziston në lidhje me hipnozën. Megjithatë, hipnoza siç kemi përmendur më herët është një gjendje e ndikueshme dhe disa njerëz janë më të ndikueshëm se të tjerët. Një hipnotizues në thelb është një terapist i mirë. Çdo vendim që ju bëni ndërkohë që nën hipnozë është diçka që  nuk është kundër moralit ose besimeve tuaja.

– Ndërgjegjja

Ndërsa hipnoza, rrënja kryesore e fjalës mund të ketë të bëjë me gjumin, ju nuk jeni me të vërtetë në gjumë, kur ju jeni nën hipnozë. Madje ju jeni i vetëdijshëm.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-keqkuptime-te-hipnozes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala