10 hapa si të gjesh punë pa eksperiencë

Autori:Avdyl Pajaziti

  1. Përqafoje realitetin tënd – në qoftë se po aplikon për punë e cila është e nivelit fillestar, shumë prej njerëzve nuk presin që ti të shkosh me rezyme të mbushur me eksperiencë. Por, pranoje jo-eksperiencën tënde, dhe përdore atë si motivim për të mësuar.
  2. Zbuloji aftësitë tua – Ndërtoje një listë me aftësitë e tua të cilat ti i posedon për atë punë: psh, aftësi kompjuterike, aftësi komunikimi, aftësi kërkimi. Me çka do tu shërbesh njerëzve ?
  3. Analizo – kur të vendosësh të aplikosh për punën e caktuar, ti duhet të kesh arsye të besosh që mund ta bësh këtë punë. Kalo kohë duke e analizuar këtë gjë. Çfarë eksperience formale apo jo-formale ke, apo çfarë tipare ke, që të bën të vlefshëm në atë punë?
  4. Theksoi “aftësitë e buta” – aftësitë e buta konsiderohen, afërsia me njerëz, shoqërimi me ta, dhe i gatshëm të bashkëpunosh. Bëji këto aftësi të vërehen.
  5. Dija vlerën vetes – ndoshta nuk i ke vitet e eksperiencës, por çfarë tjetër përmban ti për të demonstruar se ja vlen të jesh njeriu adekuat për atë punë?
  6. Balancoje vetëbesimin me mendjen e fillestarit – vetëbesimi është i rëndësishëm, por duhet të lidhet me përulësi dhe modesti – vulat e mendjes së fillestarit. Tregoju se mund ta bësh punën, por gjithashtu jep sinjale se je i gatshëm të marrësh mësim.
  7. Fillo të vullnetarizohesh – në qoftë se nuk mund të gjesh punë, fillo puno pa para. Jo vetëm që do fitosh eksperiencë, por do të ndërtosh një lidhje e cila mund të mundësojë të gjesh punë.
  8. Lidhja – krijimi i lidhjes personale është një rrugë e besueshme drejt një pune të shkëlqyer tek çdo stazh i jetës. Lidhu me këdo që njeh në çfarëdo mundësie që të jepet, qoftë ajo përmes rrjeteve sociale apo në cilën do mënyrë.
  9. Vazhdo të mësosh – ndoshta arsyeja kryesore pse nuk e gjen punën e dëshiruar është eksperienca. Në qoftë se ke interesim për ligjin, atëherë vazhdo shkollimin juridik. Por edhe jashtë aspektit mësimor, gjej mënyra që të zgjerosh bazën tënde të dijes – bëhu pjesë e kurseve online, apo thjesht lexo diçka.
  10. Bëhu real – kërko punë e cila është për ty. Në një treg punë që është i mbushur me aplikant të arritur profesionalisht, me kujdes zgjedhe punën në të cilën mund ta tregosh veten.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-hapa-si-te-gjesh-pune-pa-eksperience/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala