10 gjërat që urrejnë më së shumti adoloshentët

Autori:Avdyl Pajaziti

Shpesh të rriturit, si prindërit, gjyshërit ose të afërmit, dinë shumë mirë se si të bëhen të padurueshëm me të vegjlit… Ja 10 frazat më të urryera që ata u thonë të rinjve!

“Rregullo dhomën tënde”, “Je shumë i/e vogël për të kuptuar”, “Unë jam miku/mikja jote”, janë vetëm disa nga frazat e urryera që shpesh të rriturit u thonë të rinjve. Sigurisht një prind do që të ketë gjithmonë në zemër të mirën për fëmijën e tij, por kjo nuk do të thotë se disa nga ekspresionet e tij tipike nuk mund të rezultojnë të rënda dhe të bezdisshme.
1. “Prit sa të vijë jeta reale”

“Po ku kam jetuar gjithë këtë kohë…?” – do të pyeste veten një i ri. Sigurisht, adoleshenca nuk mund të krahasohet me moshën e punës, por edhe jeta e të rinjve nuk është ekzaktësisht një filxhan çaji.

2. “Ti nuk e di se çfarë është e mirë për ty”

E kush e thotë këtë? Adoleshentët e dinë se çfarë duan dhe çfarë i bën të lumtur, edhe pse janë adoleshencë.

3. “Kthehu menjëherë në shtëpi”

Nuk ka asgjë më poshtëruese, irrituese dhe bezdisëse sesa t’i ndaloni të rinjtë që të dalin mbrëmjeve, sidomos nëse nuk jepen shpjegime.

4. “Kjo duhet të jetë periudha më e bukur e jetës tënde”

Po thoni se jeta e të rinjve ka arritur kulmin në moshën 17-vjeçare? Epo ja që nuk është kështu, sepse ata preferojnë të besojnë se mund ta bëjnë jetën të gjithën fantastike!

5. “Përse nuk më tregon më asgjë”

Ka dy arsye të mundshme për “mungesën” e tyre të komunikimit. E para është se janë prindërit apo të rriturit ata që flasin (bëjnë replika) më shumë dhe e dyta, të rinjtë e kanë bezdi të flasin me të mëdhenjtë, sepse këta të fundit nuk i kuptojnë ata në të shumtat e rasteve.

6. “Unë jam miku/mikja jote”

Mos të keqkuptohemi, ata ju duan shumë… por nuk mund të jenë miqtë tuaj. Nëse fëmijëve i vendosni rregulla, atëherë me ta nuk mund të jeni dot miq.

7. “Prindërit kanë gjithmonë të drejtë”

Shumë e gabuar. Të gjithë të tjerët në univers janë të destinuar të gabojnë të paktën një herë në jetë.

8. “Është vetëm faza e adoleshencës”

Si mund ta parashikoni të ardhmen? Mund të jetë ose jo një fazë deri atëherë lërini fëmijët që të eksperimentojnë pa u gjykuar.

9. “Rritu!”

Herët a vonë do të na ndodhë të gjithëve, është e padobishme për t’u kujtuar.

10. “Një herë e një kohë isha edhe unë në moshën tënde”

Po normale, jeni njerëz. Edhe adoleshentët e kuptojnë konceptin e kohës. Por ama, edhe pse ju keni qenë adoleshentë, nuk do të thotë se e dini atë që fëmijët tuaj mendojnë dhe kalojnë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-urrejne-me-se-shumti-adoloshentet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala