10 Gjërat që quditërisht janë të këqija për ju

Autori:Avdyl Pajaziti

Ka shumë gjëra që ne e dimë janë të këqija për ne, dhe disa gjëra që ne kemi menduar se janë të këqija për ne, në të vërtetë janë të mira. Megjithatë, ka edhe mjaft gjëra që ne kemi menduar se ishin krejtësisht normale, dhenë rregull për t’i bërë, në të vërtetë janë të dëmshme për ne. Më poshtë janë dhjetë mënyra që e dëmtojmë veten  pa e ditur atë.

–  Duke ngrënë akull apo kokoshka

Kokoshkat me gjalpë t ërreme dhe të hedhura në qeskë gjigande, përderisa shikojmë një film është një traditë e kahmotshme, megjithatë, rezulton se në fakt mund të jenë me të vërtetë e dëmshme për ju. Kokoshkat Kernels lehtë mund të mbesin në dhëmbë, gjë që mund t’ju çojë në infeksion, ose probleme të tjera më të rënda madje edhe kancer.
Sipas dentistëve kokoshka është “si  të hahet gur”, dhe se akulli është “i brishtë”. Dentistët thonë se veçanërisht në qoftë se dhëmbët tuaj nuk janë tashmë në kohën më të mirë, ju jeni duke marrë rreziqe të mëdha kur kafshoni një copë akull.

–  Duke pirë shumë ujë

Pirja e ujit duket si një nga ato gjëra që ju nuk mund ta merrni të gabuar, por e vërteta është se pirja e ujit mund të shkojë tmerrësisht keq. Me sa duket, ju me të vërtetë mund të pini shumë ujë, dhe kjo mund të ju vras. Kjo sëmundje është referuar si dehje e ujit dhe mund të jetë shumë e rrezikshme. Kjo nuk ka gjasa të ndodhë në qoftë se ju jeni ulur në shtëpi duke pushuar, por nëse ju jeni duke ushtruar apo vrapuar, veçanërisht në të nxehtë, dhe pastaj të pini shumë ujë, ju jeni në rrezik. Problemi ndodh për shkak se ju jeni duke zëvendësuar ujin, por jo elektrolite të tjera të rëndësishme të tilla si natriumi, të cilat mund të çojnë në një çekuilibër serioz  trupin tuaj.
Nëse ju jeni në shtëpi, ju mund të plotësoni nivelin tuaj të kaliumit me një banane, dhe hani diçka të kripur bashku gotën tuaj të ujit.

–  Produktet e veshura me Teflon

Tefloni ka qenë prej kohësh i njohur për vetitë e tij, për  sipërfaqe jo-ngjitëse; megjithatë, kjo nuk është plotësisht e sigurt. Ndërsa shkencëtarët nuk besojnë se Teflon shkakton kancer, ajo është ende e rrezikshme. Kur Teflon është sjellë në një nxehtësi shumë të lartë, veshja mund t’i lëshojë kimikatet toksike, të cilat mund të shkaktojnë një gjendje të keqe te njerëzit që mund të jetë i/e gabuar për gripin. Ajo mund të dëmtojë sistemin imunitar të kafshëve dhe ju jep atyre kancer, ndërsa shkencëtarët janë të sigurtë se sa shumë dëme shkakton tek njerëzit, deri më tani e ardhmja nuk është e mirë dhe ata kanë gjetur se shumica e amerikanëve kanë një nivel të kimikateve toksike në trupat e tyre.

– Kremi për Diell

Ndërsa kremi është menduar për të ju mbrojtur nga rreziqet e rrezatimit të Diellit, testimi ka treguar vazhdimisht se shumica e kremrave të Diellit kanë përbërës të rrezikshëm që i bëjnë ato jo shumë më mirë se alternativa, e cila është duke u djegur nga dielli. Shumë raporte kanë gjetur se këto kimikate të rrezikshme në të vërtetë rrisin shanset  për të marrë tumor në lëkurën tuaj dhe mund të luajnë me ekuilibrin hormonal të trupit tuaj. Është edhe fakti se trupi juaj ka nevojë për një sasi të caktuar të diellit me qëllim ushqyes. Disa mjekë sugjerojnë të bëni  kërkim  për tu siguruar që kremi që ju jeni duke përdorur nuk përmban asgjë toksike.

–  Acidi i Limonit

Ndërsa ca ushqime me acid limoni natyrore mund të jenë të mira për ju, acidi i limonit në vetvete është në të vërtetë shumë i keq për dhëmbët tuaj. Sipas dentistëve ajo vendoset mbi smalt të dhëmbëve tuaj dhe shkatërron atë, e cila është shumë e keqe për shëndetin tuaj oral. Por kjo nuk ju rrezikon vetëm në formën e ushqimit por në qoftë se ju pini diçka me acid limoni ai ende arrin të ngjitet  në smaltin tuaj.
Kjo duhet të shmanget nëse është e mundur.
–  Druri i presuar

Formaldehyde është një kimikal natyror, i pangjyrë dhe përdoret në të gjitha llojet e gjërave të ndryshme, nga buzkuqët, në pastë dhëmbësh dhe shumë gjëra të tjera. Më së shumti është në prodhimet e drurit të presuar, që gjenden në të gjitha llojet e gjërav,e nga kabinetet e deri në mobiljet e shtëpisë  dhe shumë produkte të ndryshme.
Ndërsa shkencëtarët ende nuk kanë bërë shumë kërkime mbi këtë temë, si ata do të donin, pas disa studimeve që ata besojnë se është  kancerogjen dhe në sasi të lartë të çon në probleme shëndetësore afat shkurtëra.

– Substanca për largimin e insekteve

Këto substanca janë përdorur në të gjithë botën për të mbrojtur rrobat dhe sendet e tjera nga myku dhe dëmtuesit, sidomos insektet. Ata janë të mbushur me pesticide për të vrarë parazitë të padëshiruar. Megjithatë, është gjetur se përbërësit në këto substanca janë mjaft të rrezikshme, sidomos për foshnjat dhe topat që përmbajnë naftalinë janë ndaluar nga disa vende. Mothballs përmbajnë disa përbërës të tjerë toksik, si dhe, të gjithë ata insekticid  nuk duhet të gëlltiten ose thithen nga njerëzit në asnjë mënyrë.
–  Qumështi i skremuar

Shumë mendojnë se qumështi i skremuar është një mënyrë e mirë për të marrë vitaminat nga qumështi pa yndyrë. Shumë hulumtues besojnë se qumështi i skremuar në fakt nuk është aq i mirë për ju. Arsyeja për këtë është se kur mirret yndyra, vitaminat i hiqen dhe derdhen përsëri në të. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, shumë prej prodhuesve “pasurojnë” qumështn e skremuar e tyre, duke përdorur një version pluhur të qumështit që në fakt mund të shërbejë për të ndryshkur  kolesterolin në qumësht
gjë që mund të rrit rrezikun e një sulmi në zemër.

–  Vrapimi me ecje të shtuar (Jogging)

Kjo mund të jetë e diskutueshme për disa, sepse  përmban disa përjashtime, “joggin” mund të jetë e mirë për ju në kushte të caktuara. Megjithatë, në kushte të tjera vrapimi mund të jetë shumë i keq për ju. Nëse ju vraponi shpejtë, ose në distanca shumë të gjata në vend të jogging, ju keni rritur shanset tuaja për të artritit dhe probleme të tjera. Kur është fjala për vrapim , duket se problemi i vërtetë është se shumë njerëz të cilët vrapojnë në  sipërfaqe te vështirë si betoni trupi juaj nuk është bërë për të vrapuar në të gjë që është shumë e keqe për gjunjët. Gjëja më e rëndësishme për t’ju paralajmëruar duket të jetë se në qoftë se ju jeni në mbipeshë, ju jeni bëni presion të madh në gjunjë dhe nyje , dhe ndoshta ju, duhet vetëm të ecni deri sa të jeni në një peshë më të menaxhueshme.

–  Përdorimi i kompjuterit

Tani për tani ndoshta ju jeni duke e lexuar këtë nga një kompjuter, dhe në fakt kjo është shumë e keqe për ju. Grupet mjedisore kanë gjetur se shumë kompjuterë dhe monitor të përmbajnë pluhura me përbërje toksike që mund të shkaktojnë dëme serioze neurologjike.
Megjithatë, më specifike te kompjuterët është mënyra se si ne ulemi  është e keqe për shëndetin tonë, ndriçuesit e shkëlqyer të shkaktojnë lodhje të syve dhe pozita e duarve tona në tastierë mund të shkaktojë dhimbje të kyçit të dorës. Mjekët sugjerojnë që të pushoni sytë tuaj çdo orë e gjysmë kur jeni duke përdorur kompjuterin tuaj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-quditerisht-jane-te-keqija-per-ju/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala