10 gjërat që nuk i keni ditur kurrë për oqeanet

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Rreth 71 për qind e sipërfaqes së tokës është e mbuluar me oqeane.

2. Nëse Mount Everest do të hidhej poshtë në Hendekun Mariana në Oqeanin Paqësor, kulmi i saj do të ishte rreth 2.4 km nën ujë.

3. Bimët në oqeanet prodhojnë më shumë se 70 për qind të oksigjenit që e thithim.

4. Thellësia mesatare e oqeaneve është 4 kilometra dhe temperatura mesatare e tyre është rreth 2 gradë celsius.

5. Rreth gjysma e popullsisë së botës varen nga oqeanet për burim kryesor të ushqimit.

6. Janë identifikuar rreth 250,000 specie që jetojnë në oqeane, por vlerësohet se ka mbi një milion.

7. Vendi i mbeturinave në Pasifikun është një zonë prej më shumë se 8 milionë kilometra katrorë.

8. Çdo vit, në sajë të lëvizjes së pllakave tektonike, Atlantikut zgjerohet për 5cm.

9. Ka një vend në Paqësor e quajtur Pika Nemo e cila është 2687 km nga toka më e afërt.
10. Nëse të gjitha ujërat e të gjitha oqeaneve do të ndaheshin midis të gjithë njerëzve në tokë, ne secili do të kishim mjaftueshëm ujë për të mbushur 80.000 pishina olimpike.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-nuk-i-keni-ditur-kurre-per-oqeanet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala