10 gjërat që nuk i keni dikur për insektet

Autori:Avdyl Pajaziti

– Qëllimi i goditjes së tyre është që të shpëtoj kokën e fëmijëve nga morrat dhe thërijat.

–  Vezët e morrave të kokës zakonisht çelin nga 7-10 ditë.

– Fjala insekt do të thotë një objekt i terrorit, apo një gogol.

– Ajo ishte aplikuar për herë të parë për insektet dhe krijesat e ngjashme gati 200 vjet më vonë dhe së pari është përdorur për një defekt mekanik në vitin 1889.

– “Insekti” i parë në kompjuter ishte gjendet në pjesën e pasme të kompjuterit Grace Hopper në Harvard më 9 shtator 1947.

– Një gogol ishte fillimisht një Goblin në formën e një ariu. Pjesa e vetme e Shakespeare që përmend një gogol është Troilus dhe Cressida.

– Bugs Bunny për herë të parë u shfaq më 27 korrik 1940 kështu që ai do të jetë 75 vjeçar  muajin e ardhshëm.

– Bugs Bunny ishte karakteri i dytë i filmave të animuar (pas Mickey Mouse) me një yll në Hollywood Walk of Fame.

– Ka vende të quajtura “insekt” në Gjermani, Iran dhe Kentaki.

– Dita e goditjes së insekteve mbahet më 31 janar, 15 qershor dhe tetor 31, çdo vit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-nuk-i-keni-dikur-per-insektet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala