10  gjërat që njerëzit e suksesshëm i bëjnë në mëngjes

Autori:Avdyl Pajaziti

Shumë prej atyre që kanë arritur të gjejnë suksesin profesional pranojnë filozofinë që disa gjëra duhet bëhen qysh në herët mëngjes.  Shkenca e mbështet këtë strategji.

Por, çfarë duhet të bëjnë sipërmarrësit dhe udhëheqësit kur ata i merr gjumi apo kur nuk janë të freskët?

  • Ata zgjohen herët. Ata e dinë që koha ka shumë vlerë. Disa lexojnë diçka, caktojnë takime, shikojnë agjendën e ka nga ata edhe që ushtrojnë. Vlerësohet se ata që zgjodhën herët kanë përqendrim më të madh në punë.
  • Bëjnë ushtrime, madje edhe peshëngritje. Ka nga ta që në 6 të mëngjesit shkojnë në ushtrime. Disa bëjnë joga e të ngjashme.
  • Punojnë top projektet biznesore që kanë. Konsiderohet koha ideale, para se i gjithë përqendrimi juaj të shkoj tek kolegët, familja apo punët e tjera që nuk janë me prioritet.
  • Ata punojnë projekte personale me shumë pasion. Shkruajë novela, merren me art apo ngjashëm.
  • Kalojnë kohë mjaftë shumë me familjen. Të gjithë mendojnë se me familjen është pasditja koha e përshtatshme për të qëndruar me ta, vlerësimet e fundit thonë se të suksesshmit shfrytëzojnë mëngjeset, duke u lexuar fëmijëve apo ngjashëm.
  • Bisedat kryesore me partnerin i kanë në mëngjes. Megjithëse edhe marrëdhënie seksuale e edhe debatet për gjithçka vlerësohet se bëhen në mbrëmje, të suksesshmit thuhet se këto i bëjnë në mëngjes. Madje shumë prej tyre nisen për në punë bashkë. Flasin për ushqimet, për faturat për obligimet familjare e të tjera.
  • Ata shkruajnë gjërat për të cilat janë mirënjohës dhe të lumtur që i kanë. U merr pak kohë dhe zakonisht e bëjnë rrugës teksa shkojnë në punë.
  • Bëjnë plane dhe strategji derisa janë të freskët. Planifikojnë ditën, javën e edhe muajin. Kështu ata në mëngjes ia japin vetën një pasqyrë se çfarë do tu duhet të bëjnë gjatë ditës.
  • Kontrolloj email adresat e tyre. Shumë prej të suksesshmëve e fillojnë ditën duke lexuar emailet e tyre. Shikojnë nëse ka diçka që kërkon përgjigje me urgjencë por edhe që të mësojnë se çfarë u është kërkuar në mënyrë që të mund të mendojnë më qartë para se të kthejnë përgjigje.
  • Lexojnë gazete apo edhe portalet. Informohen për lajmet në vend.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-njerezit-e-suksesshem-i-bejne-ne-mengjes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala