10 gjërat që i keni menduar si të vërteta por që nuk janë

Autori:Avdyl Pajaziti

1.Kërcitja e nyjeve ju jep artritit.

Miti: Njerëzit të cilët kërcasin nyjet e tyre marrin artritit

E vërteta: Shumë studime kanë gjetur se nuk ka asnjë lidhje mes zakonit të bezdisshëm dhe artritit.

2. Ju mund të shihni Murin e Madh të Kinës nga hapësira.

Miti: Nga e ftohta hapësirë kozmike, e vetmja dëshmi e dukshme e njerëzimit është muri i madh i Kinës – i cilat mund edhe të shihet nga Hëna.

E VËRTETA: Edhe nga orbita relativisht e ulët e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës – rreth 173 milje mbi nivelin e detit – Muri i Madh është e pamundur të shihet. Nga hëna? Harrojeni këtë. Ky mit i vjetër me dekada ndodhet ende në tekstet shkollore, por është hedhur poshtë në fakt nga një prej astronautët i Kinës, Yang Liwei.

3. Dyert e tualeteve janë të rrezikshme.

Miti: Prekni një për të dalë nga një tualet publik si dhe ju mund të keni ngrënë një sanduiç.

E vërteta: Dyert kanë më pak baktere se çdo sipërfaqe në dhomë, në bazë të një testi të kryer në Universitetin e Arizonës. Edhe pse e neveritshme por 32% e njerëzve nuk lajnë duart para se të dalin nga tualeti, për të marr një sëmundje të rëndë nga mikrobet që kanë lënë prapa në dorezë do të kërkonte një dozë të madhe. Së bashku me faktin se shumica e baktereve kanë nevojë për një mjedis të ngrohtë dhe me lagështi për të mbijetuar, doreza e tualetit nuk është vendi ideal për to.

4. Peshku ka kujtesë të shkurtër.

Miti: Si në 04:00 të mëngjesit i dehur duke u përpjekur për të porositur një KFC, peshku juaj i kuq sillet në akuariumit e tij në një gjendje të vazhdueshme i frikësuar, truri i tij i vogël adaptimet i bënë çdo katër sekonda.

E vërteta: Peshqir janë më të zgjuar nga se ju mendoni. Hulumtuesit nga Instituti i Teknologjisë në Izrael kanë trajnuar një peshk të ri duke i luajtur një tingull në altoparlant në kohë të të ushqyerit. Çdo herë
që ata kanë luajtur një tingull të veçantë, peshku do të kthehej për ushqim.

5. Çamçakëzi qëndron në organizmin tuaj.

Miti: Aksidentalisht gëlltit një copë çamçakëzit dhe trakti gastrointestinal do të ju mundoj për më shumë se gjysmë viti.

E VËRTETA: Gastroenterologisti Pediatrik David Milov i Klinikës Nemours të fëmijëve në Florida tha se kjo është 100% dokërr. “Kjo do të thotë se çdo person i vetëm që ndonjëherë ka gëlltitur çamçakëz brenda shtatë viteve të fundit do të ketë prova të çamçakëzit në traktin e tretjes,” tha ai. “Por pas bërjes së procedurave mjekësore  nuk del asnjë provë e tillë.” Në të vërtetë, ajo do të rri rreth e rrotull për rreth një javë.

6. “Kuaku” i rosës nuk ka jehonë.

Miti: Kuaku i rosës sfidon ligjet e fizikes duke mos i bërë jehonë. Dhe askush nuk e di pse.

E VËRTETA: Ajo thjesht bën. Pra atje. Për të testuar teorinë, kap një rosë, marre atë në një tunel diku dhe shikojeni.

7.Pasi ju të vdisni, thonjtë dhe flokët vazhdojnë të rriten

Miti: Sikur kufomat nuk janë mjaftueshëm shqetësuese, ne të gjithë të kthehemi në një pirg mbetjesh, përveç flokëve dhe thonjve.

E VËRTETA: Nga momenti që ju jeni të vdekur, e flokët dhe thonjtë tuaj prishjen me pjesën tjetër të juaj. Ky mit vjen nga fakti se lëkura e një trupi të vdekur, bënë thonjtë dhe flokët të duken më të gjatë.

8. Kapelet mbajnë të nxehtit.

Miti: Më dilni zhveshur se sa veshur plotësisht por pa një kapelë kur bie borë.

E VËRTETA: Nëna juaj donte të thoshte se 40-45% e ngrohjes së trupit tuaj del nga koka juaj si të ishte me kapak. Por ajo nuk ishte duke thënë të vërtetën. Miti filloi me një studim ushtarak amerikanë në fund të viteve 1950 në të cilin ushtarët ndodheshin jashtë në të ftohtit ekstrem mbuluar deri kudo përveçse në kokat e tyre. Por një studim i vitit 2006 zbuloi se në rrethana normale, fëmijët lenë jashtë vetëm rreth 10% të nxehtësisë së trupit të tyre nga koka e tyre.

9. Një monedhë e hedhur nga Empire State Building mund të ju vras.

Miti: Sipas gravitetit një qindarkë në rënie do të kthehet në një meteorit të bardhë, të nxehtë që do të çaj kafkën e njeriut si gjalpë.

E VËRTETA: Për shkak se ajo peshon vetëm rreth një gram, një monedhë nuk do të mbledhë shpejtësi aq shumë. Ajo do të dëmtojë pak nëse ju godit në kokë – por nuk do t’ju vras.

10.Rregulli “pesë sekondësh”

Miti: Hidhni në dysheme një biskotë apo një copë tosti, dhe bakteret do të respektojë një periudhë pritjeje prej pesë sekondash para se t’ju hidhen punës.

E vërteta: Dyshemetë janë në përgjithësi të ndyra. Salmonella, për shembull, mund të rri në të çara në mes të pllakave për javë – edhe në qoftë se ju keni pastruar kohët e fundit./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-qe-i-keni-menduar-si-te-verteta-por-qe-nuk-jane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala