10 gjërat më të shtrenjta në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ari, diamanti e heroina janë disa nga gjërat më të shtrenjta në botë por këto nuk janë të vetmet.

Ekzistojnë substanca që përdoren në mjekësi, ushqime, dekorime etj, të cilat kapin shifra të paimagjinueshme. Ja disa prej tyre:

10. Haviari Iranian Beluga: 35,273 dollarë për gramë ose 35 mijë dollarë kg

haviar

9. Ari: 38.81 dollarë për gramë

ar

8. Rodium: 45 dollarë për gramë ose 44,797 dollarë për kg

rodium

 

7. Brirët e rinocerontit: 55 dollarë për gramë ose 55,115 dollarë për kg

Rinoceront

 

 

6. Metamfetaminë: 120 dollarë për gramë, 56,438 dollarë për kg

metamfetamine

5. Taaffeite (gurë i çmuar): Rreth 2,500 dhe 20,000 dollarë për karat (1 karat-0,2 gramë)

taafeitte

4. Tritium (izotop radioactive nga hidrogjeni, përdoret për drita): 30,000 dollarë për gramë

tritium

3. Diamanti: 13,000 dollarë për karat, 65,000 dollarë për gramë

Diamant

2. Painite (një ndër gurët më të çmuar në planet): 300,000 – 600,000 dollarë për karat.

Painite

1. Californium-252 (izotop, përdoret për zbulimin e materialeve të tjera si ar dhe argjend): 27 milion dollar për gramë.

californium

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-me-te-shtrenjta-ne-bote-3/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala