10 gjërat më të shtrenjta në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ne kete artikull do te lexoni se si disa objekte kapin vlera te cuditshme ne momente te caktuara dhe hyjne ne listen e objekteve me te shtrenjta ne bote. Sende shume te vecanta dhe origjinale te cilat jane shitur me cmime marramendese neper ankande te ndryshme dhe jo vetem.

10. Ferrari 250 GTOe vitit 196

Me 35 miljon dollare, Ferrari GTO e vitit 1962 u be makina me e shtrenjte ne bote kur u ble nga koleksioniti Craig McCraw pasuria e te cilit erdhi si pasoje e shitjes se kompanise se telekomunikacionit AT & T me 1993 per 11.5 miljarde dollare amerikane.

1962 Ferrari 250 GTO

9. Lojtaret e letrave

“Lojtaret e letrave” eshte nje pikture nga Paul Cezanne e shitur ne panair ne prill te 2011 per 259 miljon dollare amerikane. Bleresi ishte Familja mbreterore e Qatarrit dhe piktura e siguruan per ta blere nga nje ankand privat.

lojtaret e letrave

8.Krevati lundrues magnetik

Megjithese pjesa e mobiljes me e shtrenjte eshte nje antike, krevati lundrues magnetik i prodhuar me 2006 eshte ndoshta krevati me i lezetshem ne bote. Krevati lundron rreth 40 cm mbi dysheme teksa mban nje peshe prej 910 kg dhe kushton 1.6 miljon dollare.

krevati fluturues magnetik

7. Ora Chopard me gure diamanti 201 karat

Ora me e shtrenjte ne bote eshte nje ore rrezellitese e firmes Chopard e stolisur me 3 diamante ne forme zemre si dhe diamante te tjere te bardhe e te verdhe 163 karat e cila e sjell peshen e tij ne 201 karat. Mekanizmi i mbushur gjithe pranvere lejon zemrat te hapen ne menyre qe perdoruesi te shikoje fushen e ores mes diamantesh. Ne vitin 2000 ora eshte shitur per 25 miljon dollare.

ora chopard me diamante

6.Mobilja Badminton

Ne vitin 2004 nje komo antike e shekullit te 18 u shit ne nje ankand per 36.7 miljon dollare. Komoja prej abanozi eshte mbi 365 cm e larte dhe permban nje dizajn te ngaterruar guresh te lemuar. Komoja ishte bere enkas me porosi per Henri Somerset,duka i trete i Beaufort, kur ishte vetem 19 vjec. Kjo pjesez mobilje u krijua per 6 vjet nga nje pune rraskapitese e 30 eksperteve.

Komoja Badminton ne muzeumin Liechtenstein

 

5.Birkin

Ne vitin 2011 nje cante Hermes Birkin prej lekure te kuqe krokodili me ar te bardhe 18 karat dhe gure diamanti u shit ne nje ankand publik ne Dallas per 203,150 dollare. Nje cmim mesatar i nje Birkini te ri kushton rreth 8000 dollare – dhe kjo nese keni durim dhe fonde te qendroni ne listen e gjate e te pambarimte te klienteve.

canta hermes me lekure krokodili

4. Byrzylyku Wallis Simpson

Ne 2010 pantera prej diamanti dhe oniksi e cila ka qene e poseduar nje here nga Wallis Simpson (dukesha e Windsorit dhe e mirenjohura e Amerikes per te cilen King Eduart  VIII hoqi dore nga froni per t’u martuar) u shit 12.4 miljon dollare ne nje ankand ne Sotheby te Londres.

byrzylyku wallis simpson

3. Peshkaqeni i ngordhur

“Pamundesia fizike e vdekjes ne mendjen e dikujt qe jeton” – nje veper arti qe konsiston ne ruajtjen me formaline te nje peshkaqeni tiger brenda nje vitrine- nga artisti Damien Hirst. Kjo veper thuhet se ju shit manaxherit te fondeve Steven A.Cohen per nje figure te perfolur rreth 8 miljon dollare (megjithese te tjeret sugjeruan 12 miljon dollare) Peshkaqeni i balsamosur fillimisht ishte i ruajtur ne kushte jo shume te mira , me pas u rivendos ne vitin 2007.

peshkaqeni i vdekur

2. Roza perfekte

Ne 2010 nje diamant roze me prerje drejtkendore qe peshonte 14.23 karat –gje e rralle per diamantet roze- u ble nga nje bleres anonim ne ankand ne Hong Kong per 23.2 miljon dollare. Loti u quajt “Roza perfekte”

pink perfekte

1.Antilla

Shtepia me e shtrenjte per nje takim dashurie eshte kulla me 27 histori e quajtur “Antilla” ne Mumbai e cila i perket udheheqesit te Mumbait – bazuar ne petrokimiken gjigande. Shtepia 1 biljon dollare ka vecori jane hapsirat shume te medha si sheshi prej 37161 m2  si hapsire banimi ,hapsire parkimi per 168 makina dhe 3 helipade.

 

antilla

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjerat-me-te-shtrenjta-ne-bote-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala