10 gjëra të përditshme që ju vrasin ngadalë

Autori:Avdyl Pajaziti

Të jetosh shëndetshëm është një lloj mënyre e jetesës, por a jeni duke jetuar ju shëndetshëm dhe sa i mirëmbani rregullat e të qenit të shëndoshë do ta kuptoni më poshtë:

1. Përdorja e tepërt e kompjuterit është e dëmshme. Përveç që dëmton sytë tuaj, kompjuteri lëshon toksina të cilat vrasin qelizat tuaja neurologjike.

desktop-1409172663

2. Tharësja e flokëve mendohet të jetë një tjetër mjet i dëmshëm që lëshon hidrogjen në flokët tuaj,

desktop-1409172660

3. Kafshimi i stilolapsit është një ves i secilit person, por mjaftë i dëmshëm. Ky proces ndikon në shtrembërimin e dhëmbëve tuaj.

desktop-1409172658 (1)

4. Kremat ndaj mbrojtjes së diellit mendohet të kenë po atë rrezikshmëri dhe të shkaktojnë po atë dëm që mund të shkaktojë solariumi.

desktop-1409172640

5. Pastrimi i përditshëm i trupit i shkakton dëm lëkurës tuaj. Një proces i tillë i përditshëm largon lipidet nga trupi që largon lagështin nga trupi juaj.

desktop-1409172656

6. Nëse mendoni që vrapi i përditshëm është i shëndetshëm gaboheni. Vrapimi i përditshëm rrit rrezikun e artritit, sidomos në gjunjë, ku pjesa më e madhe e dëmit ndjehet.

desktop-1409172649

7. Ngrënia e lëmonit rezulton të jetë e rrezikshme. Aciditetit në limon gërryejnë smaltin e dhëmbëve të tu, e cila është thelbësore për një gojë të shëndetshme.

desktop-1409172646

8. Ngrënia e kokoshkave është e dëmshme për dhëmbët tuaj. Kokoshkat mund të ngecin në dhëmbët tuaj dhe të shkaktojnë infeksione të dhimbshme.

desktop-1409172642

9. Qëndrimi në zyrë në pozicionin e ulur është i dëmshëm. Ky qëndrim e rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës rreth 64% në qoftë se ju uleni në tavolinën tuaj për 6 + orë në ditë.

desktop-1409172663 (1)

10. Veshja e çorapeve gjatë gjumit është e dëmshme. Ky proces pengon shkëmbimin gaztë të qelizave të trupit tuaj të cilat jo vetëm që dëmtojnë qelizat e lëkurës tuaj, por edhe qelizat e trurit tuaj.

desktop-1409172639

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-te-perditshme-qe-ju-vrasin-ngadale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala