10 gjëra që nuk i dini për puthjen

Autori:Avdyl Pajaziti

Të gjithë puthin, kanë puthur, ose janë në plan për të puthur dikë një ditë. Ne të gjithë e ëndërrojmë herën e parë kur buzët tona bashkohen me ato të dashurisë tonë. Megjithatë, ka shumë më tepër për të ditur rreth puthjes se sa ju mund të mendoni, transmeton Gazeta Fjala

10. Origjina e fjalës “puthje”

Fjala “puthje” vjen nga fjala e vjetër angleze cyssan , që teknikisht do të thotë “për të puthur.” Njerëzit dyshojnë se ajo përfaqësohen njerëzit e zhurmshëm bëjnë kur ata puthen.

9. 10 përqind e botës nuk puthën

Para rreth 18 milionë vjetësh, Mangaia Island është ishulli më i vjetër në Oqeanin Paqësor. Përkundër gjithë kohës që banorët e saj kanë pasur, ata kurrë nuk kanë dëgjuar për puthjen deri sa anglezët ua treguan atë në praktikë rreth vitit 1700.  Rreth 90 përqind të kulturave në botë puthen .Por 10 përqindshi i mbetu nuk e bën këtë për një sërë arsyesh.

8. Si është përhapur puthja në të gjithë botën

Shkencëtarët nuk janë të sigurt se si ka filluar puthja. Ata nuk e dinë sigurt nëse kjo ishte një sjellje instinktive apo e mësuar. Ata në favor të kësaj të fundit besojnë se puthja ka filluar nga “të ushqyerit përmes puthjes,” ku nëna do të përtyp ushqimin në gojën e saj dhe pastaj ta kalojë atë në gojën e foshnjës së saj si një shpend.

7. Shumë Kafshët të ndryshme nga njerëzit puthen

Edhe pse kjo nuk mund të jetë saktësisht se si e bëjmë ne, disa kafshë të tjera bëjnë një sjellje të dashur që është jashtëzakonisht e ngjashme me puthjet tona.

6. Puthja ka shumë përfitime shëndetësore

Disa studime kanë treguar se puthja, përveç të qenit e pëlqyeshme, është në të vërtetë e mirë për ju. Ndërsa shumica e baktereve tona është identike me të gjithë të tjerët, 20 për qind e tyre ndryshojnë në mes të çdo individi. Kjo do të thotë se çdo puthje në fakt ndihmon për  të rritur sistemin tuaj imunitar.

5. Shkenca e puthjes

Studimi i puthjeve është i njohur si philematology. Ata që studiojnë atë, priren të fokusohen jo vetëm në biologjinë e puthjeve dhe hormonet e përfshira, por edhe pse ne puthemi. Shkenca gjithashtu shpjegon pse puthjet ndihen aq mirë fizikisht. Siç rezulton, buzët tona janë shumë të ndjeshme dhe të mbushura fort me mbaresa nervore si shumica e pjesëve të trupit tonë.

4. Rekordi botëror për puthje

Aktualisht, rekordi botëror për puthje të gjatë i takon tajlandezëve Ekkachai dhe Laksana Tiranarat. Ata bënë histori në vitin 2013 duke u puthur për 58 orë, 35 minuta dhe 58 sekonda.

3.Puthja përfshinë kimi-në aktuale

Studimet kanë treguar se puthja në të vërtetë lëshon një kimikat të quajtur dopamine. Kjo është një hormon i fuqishëm që ndikon te të njëjtat zona të trurit ku ndikon kokaina, dhe kjo mund të shkaktojë ndjenja jashtëzakonisht të fuqishme.

2. Vendet kundër puthjes

Ajo mund të tingëllojë si çmenduri por është e vërtetë. Në vitin 2015, ka ende shumë vende ku dashuria publike është e paligjshme.

1. Frika nga puthja

Gjithkush frikësohet në puthjen e tij të parë. Për shumicën prej nesh, kur marrim përvojë në puthje, ai ankth do të venitet me kalimin e kohës. Për disa kjo frikë është shumë serioze dhe është quhet filemafobia. Ashtu si shumica e fobive, kjo ka të ngjarë të mos largohet me kalimin e kohës.  /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-qe-nuk-i-dini-per-puthjen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala