10 gjëra që nuk i dini mbi makinat që ka lidhje edhe me Shqipërinë…

Autori:Avdyl Pajaziti

Megjithëse u bënë mbi dy shekuj që kur është shpikur makina e parë, sërish njerëzit nuk dinë shumë informacione rreth tyre. Ndër më surprizueset janë:

1) Semafori i parë i ka nisur në Angli më 1927.

2) Aksidenti i parë automobilistik ka ndodhur më 1769 dhe kjo makinë ende rezervohet në po të njëjtin vend në gjendjen që ishte pas incidentit.

3) Aksident i parë automobilistik që shkaktoi viktima ndodhi më 1896.

4) Nisur nga bllokimet e trafikut, në Kinë shkuarja në punë me biçikletë është shumë më mirë sesa vajtja me makinë edhe sikur nafta të ishte falas.

5) Makina më e shtrenjtë e prodhuar deri më tani është Bugatti Royale Kellner Coupe Vintage, me çmim 8.7 miljonë $.

6) Koha standarde për të zëvendësuar motorin e makinës ishte 42 sekonda më 1985.

7) Afërsisht përllogaritet se numri i makinave të përdorura në botë është 1 bilion

8) Makina më e sheshtë në botë është me lartësi 19 cm emri dhe quhet Vlatemobail.

9) Kur Hitleri ishte në burg kërkoi një kredi për të blerë një Mercedes.

10) 80% e makinave në Shqipëri janë të tipit Mercedez.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-qe-nuk-i-dini-mbi-makinat-qe-ka-lidhje-edhe-me-shqiperine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala