10 gjëra që nuk duhet thënë në ditën e parë të punës

Autori:Avdyl Pajaziti

10 gjëra që nuk duhet thënë në ditën e parë të punës

Çfarë thua në ditën e parë të punës tregon diferencën në mes të nje vendi pune që zgjat dhe në përfundim të karrierës.

 • Kur do më rritet paga – së pari duhet të vihesh në provim, e pastaj të kërkosh rritje në qoftë se është e nevojshme
 • Në disa ditë më duhet të dal më herët nga puna – në qoftë se gjatë intervistimit nuk ke rënë dakord për ditët dua kur duhet të dalësh më herët, atëherë këto mund të ndikojnë keq në akomodimin tënd në atë punë.
 • Me kë duhet të shoqërohem dhe nga kush duhet të kem kujdes – kjo konsiderohet si vrasëse e karrierës.
 • Kjo nuk është mënyra se si jam mësuar ta bëj – mbaji komentet tua pozitive. Shefi yt nuk dëshiron të dijë se çfarë ti nuk di të besh.
 • Çfarë ndodhë në ditë feste? A marrim bonuse, a po çfarë? – më mirë është të presësh festat dhe të shohësh se çfarë ndodh.
 • Kjo nuk ka kuptim – mund të hasësh në gjëra të cilat nuk i kupton, mundohu ti kuptosh ato, e jo të tregohesh injorant.
 • Unë mendoj… – rregulli i përgjishëm në punën e re është, “pyet, e jep ide..”
 • Nuk duhet të tregohesh mosmirnjohës
 • Shefi im i kaluar ishte i ‘paide’ – ndoshta ai ishte idiot, mirëpo ankesat e tua mund të kenë ndikim të keq.
 • Çfarë shkakton uljen e pagës ? – kjo tregon egoizm dhe mosrespekt të punës.
 • Çfarë shkakton uljen e pagës ?

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-qe-nuk-duhet-thene-ne-diten-e-pare-te-punes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala