10 gjëra që ndoshta nuk i dini për Google

Autori:Avdyl Pajaziti

  • Sergey Brin dhe Larry Page u takuan rastësisht.
  • Google kishte emrin BlackRub – në vitin 1996, Page dhe Brin konceptin e tyre të punës e quajtën BlackRub.
  • Google rrjedhi nga fjala “Googol” – më 5 Shtator, viti 1997, nën titullin BlackRub, Page dhe Brin domain-in e tyre e regjistruan si Google, gjë që rrodhi nga fjala “Googol”, që nënkutpon një term matematikor.
  • Zyra e parë e Google ishte një garazh me qera – Në vitin 1998, vendi i parë ku punonin autorët e Google ishte garazha e Susan Wojcicki.
  • Kuzhinieri i parë ishte një furnizuesh i ushqimeve nga rok-grupi ‘Grateful Dead’ – në vitin 1999, kuzhinieri Charile Ayers, fitoi kontestin për të qenë kuzhinier i stafit të Google. Këtë pozitë ai e mbau për 7 vite.
  • Selia e Google në New York filloi në Starbucks – në vitin 2000, Google filloi punën e saj jozyrtare në New York, në Starbucks të Neë York-ut.
  • Gmail u lansua në “ditën e gënjshtrave” – më 1 Prill 2004, në një njoftim nga Google u bë e ditur se do të lancohet Gmail.
  • Puntorët e Google vozisin ‘gBikes’ në kompleksin e tyre të punës.
  • Negociatat e Google me Youtube ndodhën në një restaurant të Mocarellës.
  • Në vitin 1999, themeluesit e Google deshën ta shesin atë për 1 milion dollar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-qe-ndoshta-nuk-i-dini-per-google/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala