10 gjëra që fëmijët e së ardhmes nuk do ti përjetojnë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ndryshimet e teknologjisë në mënyrë të pashmangshme do të ndryshojë të gjithë shoqërinë që përdor këtë teknologji. Një person i lindur në vitin 1814 ka shumë pak gjëra të përbashkëta me personat që lindin sot në vitin 2014 dhe dallimi themelor është vetëm në sajë të marrëdhënieve tona me botën e inovacionit. Pasi aftësitë tona teknologjike ndryshojnë dhe në mënyrë të natyrshme ka gjëra që ne nuk mund ti bëjmë apo thjesht është e veshtirë ti përdorim.
10. Telefonia Fikse

Sot, shumë njerëz i shohin telefonat fiks si një shtesë e çuditshëm dhe të panevojshëm në shtëpi. Edhe pse disa prej brezit të vjetër ende preferojnë komoditetin e telefonave të tyre fiks. Përse të paguani për një pajisje shtesë të komunikimit, kur ju as nuk e përdorni dhe kur ka një numër të madh mënyrash për të komunikuar me njerëzit?
9.Televizioni kabllor

Televizionet kabllore, ndoshta nuk do të jenë më të rëndësishme në botën e të porsalindurve të sotëm, të paktën jo në mënyrën sesi janë tani. Nuk do të jetë gjithmonë televizioni si programimi  dhe metoda e shpërndarjes nuk do të jetë e njëjtë. Nëse tani ende ekziston televizioni kabllor, nesër nuk do të jetë me. Ka 10 vjet që në Shqipëri është implemntuar teknologjia dixhitale e televizioneve me platforma të ndryshme.
8.Shkrimi me dore

Shkrimi është shumë i përdorur kudo në botë, cdo person ka aftësi të shkruajë. Por me futjen e teknologjive si smartphone apo kompjutrave, ju mund të shkruani më shpejt sesa me dorë. Kjo për pasojë do ta zbehë procesin e shkruajtjes si disa dekada më parë.

 

7. Media fizike, librat print

Zhdukja e mediave fizike filloi në fillim të viteve 2000 me MP3 player, por është përhapur në pothuajse të gjitha format e tjera të mediave që ne konsumojnë. MP3s ka zëvendësuar CD, eBooks janë duke marrë një zhvillim në shitjen e librave.
6.Prizat elektrike

Me siguri ju kujtohet mosha e errët e internetit – para lidhjeve me tel. Tani prizat elektrike po zëvendësohen nga një zonë Ëi-Fi për tu lidhur me internet. E pra, teknologjia e ngjashme së shpejti do të revolucionarizojnë energjinë elektrike. Teknologji Wireless e cila ka bërë progres të konsiderueshëm në vitet e fundit do të lejojë pajisjet në shtëpinë tuaj (laptopë, telefona etj) për tu ngarkuar automatikisht në prani të fushës pa tel.

 

5.Nuk do te kete me vegla vetem per nje perdorim por shumefunksionale

Sot ka shumë vegla pune të posacme për një përdorim të caktuar, por mendoni që nesër këto të zëvëndësohen nga një vegël apo pajise që të kryejë shumë funksione. Mendoni se çfarë smartphone juaj ka zëvendësuar; një elektrik dore, një busull, harta, një regjistrues audio, një aparat fotografik, lista vazhdon. Presin që kjo prirje të vazhdojë, sidomos në printimin s3D.

 

4.Nuk do te kete blerje me pakice

20 vjet më parë, në qoftë se ju kërkonit për të blerë diçka, duhet të shkonit në dyqane e të prisinit radhën. Sot, në qoftë se ju jeni duke kërkuar diçka të veçantë, ju duhet vetëm të shkoni në internet dhe ta blini atë. Gjithnjë e më shumë transaksionet e shitjes me pakicë po bëhen online, qoftë me telefon apo kompjuter.

 

3.Driving

Lajm i keq për të gjithë ju të afeksionuarit mbas makinave, pasioni juaj mund të shkojnë jashtë stilit mjaft shpejt. Makina me vetë-ngarje nuk janë vetëm një pjesë e së ardhmes; ata janë një pjesë e së tashmes. Banorët e zonave urbane nesër nuk do të kenë vetë makina, ata vetëm do ti marrin me qira ato.

 

2.Internet (sikurse ne e njohim)

Përvoja aktuale e interneti është përqëndruar rreth nesh dhe nagivimit në një shfletues apo në një ekran. Shembull i përkryer tani është Google në smartphone tuaj; ai mbledh informacion mbi zakonet dhe vendodhjes së përdoruesve të saj, dhe pastaj harton dhe analizon informacioni për tju dhënë sugjerime. Për fëmijët e lindur sot, ndarja mes botës fizike dhe dixhitale nuk do të jetë më thjesht një ekran – ndarja nuk do të ekzistojë. Pothuajse çdo gjë do të jetë e lidhur me internetin, në të gjitha kohët.

 

1.Nuk do te jete me monopol inteligjenca e njeriut.

Koncepti i inteligjencës artificiale ka arritur në një nivel njerëzor të inteligjencës dhe është i njohur si i veçantë. Kur veçantia arrin, njerëzimi nuk është forma e vetme e inteligjencës në në univers. A do ta dorëzojmë udhëheqjen e shoqërisë sonë për ta? A i konsiderojnë ata njerëz? A është jeta biologjike e vetmja formë e vlefshme ligjërisht e jetës? Askush nuk ka një çelës, dhe si shoqëri nuk po i japim një përgjigje gati të mjaftueshme. /acp.al /

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-gjera-qe-femijet-e-se-ardhmes-nuk-do-ti-perjetojne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala