10 fontantat fantastike nëpër botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Një vepër e duhur artistike mund të ndryshojë pamjen e sheshit të një qyteti, apo dhe një lagje të tërë. Të tilla efekte mund të kenë dhe fontanat, apo siç njihen ndryshe shatërvanet. Natyrisht, po flasim për fontanat kreative, me vlerë artistike…
Në vijim ju sjellim disa nga fontanat më të bukura që janë krijuar në pjesët e ndryshme të botës, që, me kalimin e kohës, janë shndërruar në simbole identifikuese të qyteteve, shesheve, madje dhe shteteve.Disa prej tyre duken joreale… megjithatë, ato ekzistojnë. Kënaquni me fotogalerinë në vijim./ngjyra.com/
fontana1

1. “Disney’s Fountain of Nations”, Florida, SHBA

fontana2

2. “Giant Tap in Aqualand”, Puerto de Santa María, Spanjë

fontana3

3. “Swarovski Fountain”, Austria

fontana4

4. “Ship Fountain”, Valencia, Spanjë

fontana5

5. “Banpo Bridge Fountain”, Seul, Koreja Jugore

fontana6

6. “Vaillancourt Fountain”, San Francisko, SHBA

fontana7

7. “Floating Fountains”, Osaka, Japaoni

fontana8

8. “Fountain of Wealth”, Singapor

Alamein Fountain

9. “El Alamein Fountain”, Sidnei, Australi

fontana10

10. “Millennium Park Faces Fountain”, Çikago, SHBA

fontana11

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fontantat-fantastike-neper-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala