10 filmat më të bukur të të gjitha kohërave

Autori:Avdyl Pajaziti

1. The Shawshank Redemption (1994)         

Andi Dufrein është një bankier i cili dënohet me burg të përjetshëm për vrasjen e gruas së tij dhe dashnorit të saj. Në burg ai njihet me Red-in, një tjetër të burgosur për vrasje, dhe kështu fillon një histori burgu dhe respekti të dyanshëm mes dy burrave.
shawshank redemption

2.  The Godfather (1972) 

Patriarku plak i një dinastie të krimit të organizuar i kalon kontrollin e perandorisë së tij klandestine të birit të tij.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIII

3. The Godfather, Part II (1974) 

Jeta e hershme dhe karriera e Vito Corleone në vitin 1920 në Nju Jork është portretizuar ndërsa biri i tij, Michael, zgjeron dhe forcon pushtetin e tij mbi sindikatë që shtrihet nga Lake Tahoe, Nevada para-revolucionit 1958 në Kubë.
THE GODFATHER PART 2

4. The Dark Knight (2008) 

Kur Batman, Gordon dhe Harvi Dent lëshuan një sulm në badën e të këqinjve, ata lanë kllounin jashtë kutisë, Xhokerin, i prirur për të kthyer Gothamin në anën e tij dhe heronjtë në nivelin e tij.
THE DARK KNIGHT

5. Pulp Fiction (1994)

Pumpkin e Honey Bunny vendosin të grabisin tavolinën në të cilën po hanin. Vinsent e Jules janë dy gangësterë që duhet të kryjnë një punë. Vinsent është i shqetësuar sepse duhet t’i bëjë shoqëri Mias, gruas së droguar të shefit të tij. Butch një boksier në shërbim të Marselusit, nuk e zbatoi urdhërin e shefit për të humbur në një ndeshje të tij.
PULP FICTION

6. The Good, the Bad and the Ugly ( 1966 ) 

Film western një ndër më të vlerësuarit në të gjitha kohërat. I miri, i keqi dhe i shëmtuari. Me aktor Clint Eastwood në një nga rolet e tij me prestigjoze.
THE GOOD,THEBAD AND THE UGLY

7. 12 Angry Men (1957) 

Një anëtar jurie në një gjyq vrasjeje, ia del mbanë dalëngadalë t’i bind të tjerët se “rasti” nuk është aq i qartë, siç dukej në gjykatë.
12 ANGRY MAN

8. Schindler’s List (1993) 

Në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore, Oskar Schindler gradualisht fillon të shqetësohet për fuqinë punëtore të tij çifute, pasi përjeton persekutimet e tyre nga nazistët. Fituesi i 7-të çmimeve Oskar dhe i 70 çmimeve të tjera.
SCHINDER'S LIST

9. The Lord of the Rings: The Return of the King 

Gandalf dhe Aragorni udhëheqin Botën e Burrave kundër ushtrisë së Sauronit për të tërhequr vëmendjen e tij nga Frodo dhe Semi të cilët janë duke ngjitur Malin Doom me Unazën.
THE LORD OF THE RINGS - THE RETURN OF THE KING

10. Fight Club (1999) 

Një punëtor zyre insomniac kërkon për një mënyrë për të ndryshuar jetën e tij dhe takohet me një prodhues sapuni dhe formojnë një klub për luftra ilegale që evoluon në diçka më shumë.
FIGHT CLUB

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-filmat-me-te-bukur-te-te-gjitha-koherave/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala