10 fakte të rëndësishme për lumin Nil

Autori:Avdyl Pajaziti

Lumi Nil është një nga më të vjetrit, më të gjatët, dhe më të famshmit lumenj në botë. Ka mbi 4000 milje në gjatësi. Shumica e njerëzve të vërtetë lidhin lumin Nilin me Egjiptin, por vetëm një e pesta e kursit aktual të lumit shkon nëpër atë vend. Luginat e gjelbra që janë të lidhura me lumin Nil lindën një nga qytetërimet më të vjetra të cilat njerëzimi ka pasur privilegjin për të zbuluar.

  1. Nëpër çfarë rruge shkon ai?

Një nga karakteristikat unike rreth lumit Nil është fakti se ai rrjedh në veri, e cila është e kundërt me drejtimin e shumicës së lumenjve. Kjo do të thotë se lumi Nil ka origjinën në Afrikën e Jugut dhe pastaj rrjedh në drejtim të Detit Mesdhe.

2. Ne duam që ajo të vërshoj

Ne shpesh mendojmë për një përmbytje të lumit si një ngjarje të tmerrshme. Përmbytjet do të shkatërrojnë shtëpitë, komunitetet dhe madje kërcënojnë jetën e njerëzve. Egjiptianët e lashtë, megjithatë, dëshironin që lumi Nil të përmbytej. Kjo ishte e vetmja mënyrë që toka përreth lumit do të bëhet pjellore të mjaftueshme për të mbështetur rritjen e të lashtave.

  1. Qendër e një qytetërimi

Pa lumin Nil, njerëzimi nuk do të mund të zhvillohej në mënyrë që ajo bëri në këtë rajon. Kjo ka ndihmuar që të jetë në gjendje të lehtësoi tregtinë në fusha të ndryshme të botës. Uji është i lidhur me jetën, edhe sot, kështu që çdo zonë pranë ujit është shumë e populluar dhe e dëshirueshme.

  1. Lumi i harruar

Ka një lumë të tretë që derdhet në lumin Nil dhe është emri është Atbarra. Pasi ky lumë kontribuon vetëm 1% të vëllimit total të ujit që rrjedh nëpër Nil, ajo është referuar disa herë si lum i harruar.

5. Gjashtë ndarjet

Lumi Nil nuk mund të përmbytet më në sajë të digave që janë vendosur në të, por kjo nuk e ndryshon faktin se ka gjashtë fusha të rrezikshme të vendosura në lumë. Lumi Nil gjithashtu ka zona shkëmbore, dhe rryma të rrezikshme që e bëjnë lundrimin ujorë praktikisht të pamundur.

6. Një projekt masiv për të shpëtuar tokat

Në sajë të teknologjisë moderne, përmbytjet vjetore nga lumi Nil janë të nevojshme më për prodhimin e kulturave. Kjo do të thotë se përmbytjet ishin duke bërë më shumë dëm sesa dobi.
Më shumë se 90,000 njerëz u desh të zhvendosen gjatë ndërtimit të digës dhe disa prej tyre ishin të vendosur më shumë se 45 kilometra larg nga shtëpitë e tyre. Tani ujërat e Nilit përdoren për ujë të pijshëm dhe ujitje. Një shënim interesant në lidhje me digën: ajo është projektuar nga britanikët, por është e ndërtuar nga Bashkimi Sovjetik.

7. Hipopotamët

Një nga sportet më të rrezikshme që Faraonët donin të merrnin pjesë në të ishte gjuetia e hipopotamëve përgjatë brigjeve të Nilit

  1. Kalimi i urës

Një nga besimet më interesante që ekzistojnë në lidhje me lumin Nil ishte se ajo ishte ura për jetën e përtejme. Për shkak të karakteristikave fizike të tokës përreth lumit. Në lindje të lumit ishte qytetërimi. Në perëndim një terren i gjerë që ishte i mbushur me asgjë. Kjo ishte arsyeja pse varret e egjiptianëve janë vendosur në brigjet perëndimore të lumit.

9. Më tregoni pellgun juaj

Çdo ujë ka një pellgu të caktuar kullimi që është i lidhur me të. Pellgu është gjëja ku ujërat rrjedhin kur ka një sasi të tepërt të saj.

  1. Është një udhëtim i gjatë

Besoni apo jo, ekspedita e parë e njohur në tërë rrjedhën e lumit Nil nuk ndodhi deri në vitin 2004. Grupi që mori këtë përpjekje filloi në Ugandë dhe iu deshën mbi 4 muaj për ta përfunduar udhëtimin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-te-rendesishme-per-lumin-nil/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala