10 fakte të pabesueshme rreth Luftës së Dytë Botërore

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Ushtaraku i parë amerikan i vrarë në tokën europiane u vra nga gjermanët (Norvegji 1940).

2. Personi i rangut më të lartë amerikan që u vra ishte gjeneral Lesley McNair, i cili vdiq gjatë një sulmi me bombë nga ana e Trupave Ajrore të ushtrisë së SHBA-së.

3. Ushtaraku më i ri amerikan ishte 12 vjeç dhe quhej Calvin Graham. Ai u plagos gjatë luftimeve dhe më pas u shkarkua, pasi kishte gënjyer për moshën e tij të vërtetë. (Përfitimet e tij ishin miratuar më pas me një akt të Kongresit).

4. Në kohën e Pearl Harbor, komanda detare e Shteteve të Bashkuara u quajt “Cincus”, këmbësoria e ushtrisë së SHBA-së u quajt “Svatiska” dhe treni privat i Hitlerit u quajt Amerika. Të tre emrat u ndryshuar për një kohë të shkurtër për qëllime propaganda.

5. Më së shumti, ushtarakët e SHBA-së vdiqën në Korpusin e Marinës. Ndërsa i kërkohej të përfundonin me sukses 30 misione, shansi i tyre për t’u vrarë ishte 71% dhe kjo jo për shkak se sulmusesit ishin të pafuqishëm. U përdorën 4 tonë bomba dhe 1.5 tonë municione mitraloz.
Nga ana tjetër, forcat ajrore të SHBA-së kanë qëlluar 6096 avionë luftarakë me 12700 të shtëna për secilin.

6. Kur ushtritë aleate arritën Rhein, gjëja e parë që burrat bënë ishte të urinonin në të. Ky veprim ishte bërë edhe nga Winston Churchill dhe gjenerali Patton, i cili madje është fotografuar duke kryer veprimin.

7. Rusët shkatërruan mbi 500 avion gjerman përmes ajrit, madje ndonjëherë edhe duke pastruar fushat e minuara për të marshuar mbi të.
“Duhet një njeri i guximshëm që të mos jetë hero në Ushtrinë e Kuqe”, thoshte Joseph Stalin.

8. Kur ushtria amerikane zbarkoi në Afrikën e Veriut, midis pajisjeve të sjella në breg ishin edhe 3 bimë prej të cilave krijohet Coca-Cola.

9. Ndër të parët “gjermanë” të kapur në Normandi ishin disa koreanë. Ata kishin qenë të detyruar për të luftuar për ushtrinë japoneze, derisa ata u kapën nga rusët. Më pas ishin të detyruar për të luftuar për ushtrinë ruse, derisa ata u kapën nga gjermanët dhe të detyruar për të luftuar për të ushtrisë gjermane, derisa ata u kapën nga ushtria e SHBA.

10. Pas një bombardimi masiv detarë, 35.000 trupa amerikane dhe kanadezë sulmuan një breg në Kiska. 21 vetë u vranë në zjarrin e hapur. Do të kishte qenë më keq, nëqoftëse se do të kishte pasur japonezë në ishull.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-te-pabesueshme-rreth-luftes-se-dyte-boterore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala