10 fakte të çmendura rreth Kim Jong Il

Autori:Avdyl Pajaziti

Diktatori i Koresë së Veriut është një mjeshtër i propagandës dhe manipulimit social, por ai gjithashtu duket se vuan nga pasiguria dhe mashtrim. Këtu janë 10 “fakte” për Kim Jong Il. Fjala “fakte” është në thonjëza sepse 5 të parat në listë janë shembuj të propagandës që Kim Jong Il përdor për të ndërruar pikëpamjet e qytetarëve e tij dhe mbajtjen e imazhit të tij si Zot. Kurse 5 faktet e fundit janë fakte reale, transmeton Gazeta Fjala

1. Mbinatyror

“Fakt”: Ai kishte një lindje të mbinatyrshme sipas literaturës historike të Koresë së Veriut, Kim Jong Il ka lindur në një kasolle me trungje në një bazë sekrete në malin më të shenjtë të Koresë në, Malin Paekdu. Në momentin e lindjes së tij, një yll i ndritshëm ndriçoi qiellin, stinët ndryshuan në mënyrë spontane nga dimri në pranverë, dhe ylberët u shfaqën. Kjo bie ndesh versionin perëndimor më pak interesant për lindjen e tij, ku diktatori ka lindur në një kamp gueril në Rusi, ndërsa babai i tij ishte në kërkim nga japonezët.

2. Përpara modës

“Fakt”: Sipas gazetës së Koresë së Veriut Rodong Sinmun, stili i veçantë i Kim Jong Il ka bërë një fenomen global. Gazeta nuk përmendi popullaritetin e këpucëve 4 inç që Kim vesh.

3. Deshi botën

“Fakt”: Bota e do atë. Sipas mediave shtetërore, Kimg Jong Il është burrë shteti më i shquar në botën e sotme, dhe njerëzit nga vende të ndryshme të planetit festojnë ditëlindjen e tij me filma dhe festivale. Në të vërtetë, shumica e vendeve janë të hutuar nga vendimet e tij të çrregullta të politikës së jashtme në çështje të rëndësishme si programi bërthamor i Koresë së Veriut.

4. “Ratburgers”

“Fakt”: Ai shpiku hamburgerin. Ndikimet amerikane kanë kohë që janë ndaluar në vendin e tij të vogël komunist, Kim Jong Il nuk kishte zgjidhje, por krijoi disa ushqime të reja jo-perëndimore vetë. Gazeta Koresë së Veriut Minju Joson raportoi se Kim Jong Il ka shpikur një sandviç të ri të quajtur “bukë e dyfishtë me mish” në një përpjekje për të siguruar ushqim cilësor për studentët. Ai pastaj ndërtoi një fabrikë të aftë për të prodhuar hamburgerë në sasi të mëdha për të ushqyer nxënësit dhe mësuesit e tij, pavarësisht nga fakti se shumica e qytetarëve të tij të luftojnë urinë çdo ditë.

5. Lavdia në golf

“Fakt”: Ai është lojtari i golfit më i miri në histori. Është bërë edhe më e mahnitshme nga fakti se ishte hera e parë e tij duke luajtur golf.

6. Fiksimet

Fact: Nëse ai merr fiksohet pas një droge, të gjithë të tjerët i detyron të jenë. Ai kishte frikë për t’u bërë i varur si mjekët e tij e përshkruanin, kështu që ai u kishte injektuar anëtarëve të stafit të tij administrativ çdo ditë të njëjtat doza që ai merrte. Ai e bëri këtë në mënyrë që ai nuk do të ishte i vetmi i fiksuar pas drogës.

7. Në Filma

Fakt: Ai njëherë rrëmbeu një drejtor të shquar të filmit Ripoff Godzilla, një regjisor Koresë së Jugut, u rrëmbye nga Kim Jong Il, u dërgua në burg, dhe u detyrua të bëj një film të quajtur Pulgasari që ishte në thelb një versioni komunist propagandistik i Godzilla.

8. Hitleri Shumë?

Fakt: Kim Jong Il kishte hequr banorët e shkurtër dhe me aftësi të kufizuara nga Pheniani. Qeveria kishte shpërndarë edhe pamflete reklamat e një droge që do të rrisë lartësinë e njerëzve të shkurtër. Ata që iu përgjigjën pamfleteve u dërguan menjëherë në ishuj të ndryshëm të pabanuar . Ai bëri një përpjekje për të shpëtuar gjeneratën e ardhshme me gjene standarde.

9.Shumë pije alkoolike

Fakt: Në një kohë ishte blerësi më i madh në botë i Hennessy. Për disa vjet në fillim të viteve 1990, u konfirmua nga Hennessy se Kim Jong Il ishte konsumatori më i mirë duke shpenzuar gati  600,000-850.000 dollarë në vit. Ai është i dhënë pas konjakut Paradis, e cila mund të kushtoj më shumë se 700 $ për shishe. Në krahasim, një korean i veriut i bën rreth 1000 $ në vit.

10. Qyteti i Ëndrrave

Fakt: Ai mban një qytet që është një qytet propagandë që ishte ndërtuar në vitin 1950 nga i ati Kim Jong Il-së drejtë në kufi, kjo ishte për të shfaqur superioritetin e të Veriut ndaj Jugut. Ajo nuk ka banorë aktual, por një përpjekje e gjerë ka qenë e paraqitur për të simuluar një qytet funksional.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-te-cmendura-rreth-kim-jong-il/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala