10 Fakte shkencore që do t’ju habisin

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Trupi i një person mesatar  ADN mjaftueshëm për tu shtrihet nga Dielli në Pluton dhe mbrapa, 17 herë.

2. Një trup mesatar i një njeriut mbart dhjetë herë më shumë qeliza bakteriale sesa qelizat njerëzore.

3. Mund t’i marrë një protoni 40,000 vjet për të udhëtuar nga bërthama e diellit në sipërfaqe, por vetëm 8 minuta për të udhëtuar pjesën tjetër të rrugës për në tokë.

4. Mbi 2000 kilometra e gjatë, Great Barrier Reef është struktura më e madhe që jetohet në Tokë.

5. Ka 8 herë më shumë atome në një lugë çaji të mbushur me ujë se sa ka lugë çaji me ujë në Oqeanin Atlantik.

6. Një person mesatar gjatë jetës së tij ecën gjatësinë sa t’i sillet pesë herë botës.

7. Kur Heliumi ftohet pothuajse në zero absolute (-460 ° F ose -273 ° C), temperatura më e ulët e mundshme, bëhet një lëng me karakteristika të habitshme: rrjedh kundër gravitetit dhe do të filloj të drejtohet lart.

8. Nëse Betelgeuse do të shpërthejë, ajo mund ta ndriçojë qiellin tonë vazhdimisht për dy muaj. Kjo mund të ndodhë në çdo kohë, brenda një muaji, nesër ose edhe tani.

9. Një qelizë gjaku merr rreth 60 sekonda, për të bërë një qark të plotë në trup.

10. Universi i njohur është i përbërë nga 50 miliardë galaktikave. Në një galaktikë normale janë 1 miliardë  deri në 1 trilionë yje.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-shkencore-qe-do-tju-habisin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala