10 fakte se pse Japonia është vendi më zhvilluar

Autori:Avdyl Pajaziti

1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet njëlëndë që quhet ” Rruga për tek Morali”, ku nxënësit mësojnë për sjelljetme njerëzit!
2- Nuk ka ngelje nga klasa e parë deri në klasën e tetë , pasi qëlliminë këtë periudhë është edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi ipersonalitetit dhe jo thjeshtë mësimdhënja!
3- Edhe pse japonezët janë ndër njerëzitmë të pasur në botë nuk kanë shërbyes që kujdeset për punët e shtëpisësiç e kanë një pjesë e botës së pasur, por babai dhe nëna janëpërgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët!
4- Nxënësit japonez pastrojnë shkollat e tyre çdo ditë një çerek ore sëbashku me mësuesit e tyre, kjo bën të mundur përgatitjen e një brezimodest dhe që kujdeset ndaj pastërtisë!
5- Nxënësit japonez marrin me vete çdo ditë në shkollë furçën e dhëmbëvedhe i pastrojnë dhëmbët e tyre pas çdo ushqyerje, gjë që bën të mësojnëruajtjen e shëndetit që në moshë të vogël!
6- Drejtorët dhe mësuesit e shkollave ushqehen gjysëm ore para se tëushqehen nxënësit, për të qenë të sigurt në sigurinë e ushqimin qëkonsumohet, sepse ata i konsiderojnë nxënësit e ardhmja e Japonisë dheduhet ruajtja e kujdesi ndaj tyre!
7- Pastruesit e ”rrugëve” në Japoni quhen ”inxhinierë të shëndetit” kurroga e tyre varjon nga 5000 deri ne 8000 dollarë amerikan në muaj, epranimi i tyre në punë kalon në disa provime me shkrim dhe me gojë!
8- Ndalohet përdorimi i celularëve në trena, restaurante dhe vende të mbyllura dhe në vend të ”silent” është e shkruar ”moral”!
9- Çdo kush që shkon për të ngrënë në restaurante nuk mer më shumë se sa ka nevojë dhe asnjeri nuk lë ushqim në pjatë!
10- Mesatarja e vonimit të trenave në Japoni është 7 sekonda në vite,kjo tregon se japonezët janë popull që e vlerësojnë shumë kohën dhekujdesen për orët, minutat dhe sekonda.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-se-pse-japonia-eshte-vendi-me-zhvilluar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala