10 fakte rreth termeteve

Autori:Avdyl Pajaziti

–  Ngjarje natyrore, si shpërthimet vullkanike dhe meteorët mund të shkaktojën tërmete, por shumica e tërmeteve shkaktohen nga lëvizja e pllakave të tokës.

–  Sipërfaqja e Tokës përbëhet nga 20 pllaka që janë vazhdimisht në lëvizje. Rritja e presioni nga pjatat lëvizëse shkaktojnë thyerje të kores. Kjo thyerje e korës liron  energji që lëviz në tokë në formën e valëve.

–  Alaska është një nga rajonet sizmike më aktive në botë. Rajoni ka një tërmet me magnitudë 7.0 pothuajse çdo vit dhe një termet me magnitudë 8.0 apo me magnitudë me të madhe rreth një herë në çdo 14 vjet.

–  The National Earthquake Information Center  (NEIC) shënon një mesatare prej 20.000 tërmeteve çdo vit në mbarë botën. Megjithatë, miliona tërmetet ndodhin çdo vit por janë shumë të dobët për t’u regjistruar.

–  Çdo vit zona e Kalifornisë jugore ka rreth 10.000 tërmete – shumica e të cilave ndodhin pa u vënë re. Megjithatë, në qoftë se ka një tërmet të madh sekuencat e saj do të prodhojnë shumë më shumë tërmete të të gjitha madhësive për muaj me radhë.

–  Pothuajse 80% të gjithë tërmeteve të planetit ndodhin përgjatë Oqeanit Paqësor, një rajon që rrethon Oqeanin Paqësor i quajtur “Unaza e zjarrit”; është shtëpi për 452 vullkane(mbi 75% të vullkaneve aktive dhe pasive në botë).

–  Tërmet më i madh i regjistruar në Shtetet e Bashkuara ishte me magnitudë 9.2 që goditi Prince Ëilliam Sound, Alaskë më 28 mars, 1964.

–  Tërmet i madh i regjistruar në botë ishte me magnitudë 9.5 në Kili në 22 Maj 1960.

–  Pas tërmeti kilian të vitit 1960, sizmografët regjistruan valë sizmike që udhëtuan rreth botës. Këto valë sizmike tronditën të gjithë tokën për shumë ditë.

–  Një tërmet nëndetar në Oqeanin Indian shkaktoi një sërë cunami shkatërrues më 26 dhjetor, 2004. Cunami goditi brigjet kufitare të Oqeanit Indian, duke sjellë valët nga 30 metra dhe vrarë  më shumë se 225.000 njerëz në 11 vende. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-rreth-termeteve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala