10 fakte rreth numrit pi (π)

Autori:Avdyl Pajaziti

 

 1. Pi është shkronja e 16-të e alfabetit grek.

  2. Pi është një numër irracional (që do të thotë se nuk mund të përfaqësohet saktësisht nga një fraksion). Kjo u provua për herë të parë në shekullin e 18.

 2. Përdorimi matematikor i shkronjës greke pi u popullarizuar nga William Jones në 1706.
 3. Ajo u zgjodh për të qenë shkronja e parë e fjalës greke për perimetrin.
 4. 144 shifrat e pi shtoni deri në 666, numri i bishës në Librin e Zbulesës.

  6. Ëilliam Shanks (1812-1882) llogariti me 707 shifra e para të pi. Ai bëri një gabim, në shifrën e 527 prandaj të gjitha shifrat e mëposhtme janë të gabuara.

  7. Vlera e pi tani është llogaritur dhe ka më shumë se 2 trilion shifra.

  8. Në vitin 2005, Lu Chao i Kinës ka vendosur një rekord botëror duke memorizuar 67.890 shifrat e para të pi-së.

  9. Albert Einstein lindi në ditën e pi-së: 14 mars 1879.

 5. Në gjykimin OJ Simpson në vitin 1995, janë ngritur dyshime në lidhje me besueshmërinë e një dëshmitari, kur ai gaboi vlerën e pi-së.

 

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-rreth-numrit-pi-%cf%80/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala