10 fakte rreth Coca-Cola

Autori:Avdyl Pajaziti

  • Coca Cola prodhon aq shumë brende saqë në qoftë se e pi një në ditë, do të duhet 9 vite për ti provuar të gjitha.
  • Brendi Coca Cola sipas vlerësimeve është e vlefshme 74 miliard dollar: më shumë se Pepsi,Starbucks, dhe Red Bull të gjitha së bashku.
  • Po ti vendosësh të gjitha makinat e Coca Colës njëra mbi tjetrën, të cilat arrijnë shifrën prej 2,8 milion sosh, do të arrinin 150.2 milion metra kub.
  • Logoja e Coca Cola njihet nga 94 përqind e njerëzve të botës.
  • Janë 33 brende të pijeve jo-alkoolike që së bashku arrijnë fitimet 1 miliard dollarë. Coca Cola i posedon 15 nga to.
  • Rreth botës, mesatarisht një person konsumon Coca Cola çdo 4 ditë.
  • Coca Cola shpenzon më shumë para në reklama më shumë se Microsoft dhe Apple së bashku.
  • Amerikanët çdo vit hajnë 1.7 milion ton sheqer nga Coca Cola.
  • Një Meksikan i thjeshtë përdorë më shumë Coca Cola sesa një Amerikan, Britanez, Indian dhe Kinez së bashku.
  • Coca Cola përdorë 300,000 ton alumin për prodhim të kanaqeve vetëm në Amerikë. Kjo është 17,4 përqind nga i tërë prodhimi i aluminit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-rreth-coca-cola/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala