10 fakte që mund të mos i dini për Gjermaninë

Autori:Avdyl Pajaziti

–  Ekziston një kukull Barbi e modeluar sipas Kancelares gjermane, Angela Merkel.

–  Nëse pyesni një gjerman për orën dhe ai ju thotë se është ‘tre e gjysmë’ do të thotë se në fakt ora është dy e gjysmë kjo për shkak se gjermanët i numërojnë minutat për në orën tjetër në vend të orës aktuale.

–  Trabant, emri që i është dhënë përgjigjes së Gjermanisë Lindore për Audin dhe Mercedes Benz, fjalë për fjalë do të thotë satelit. U vu si një kujtim për satelitin e parë – Sputnikun sovjetik, që shkoi në hapësirë në 1957.

–  Rruga më e ngushtë në botë është në Reutlingen. Quhet ‘Spreuerhofstrasse’ dhe është 31 centimetra e gjerë në pikën më të ngushtë.

–  Një fjalë shumë e gjatë me 65 shkronja që përfaqësonte ligjin e deleguar për monitorimin e etiketave të biftekut u hoq nga gjuha gjermane në vitin 2013. Pavarësisht kësaj ekzistojnë fjalë të tjera si sigurimi i automjetit që kanë 36 shkronja dhe e veja e një kapiteni anijeje me avull të Danubit që ka 49 shkronja.

–   Zyra e Kancelarit në Berlin njihet nga vendasit si ‘lavatriçja’.

–   Gjermania ka pasur shumë kryeqytete që nga Ahën, Regensburg, Frankfurt mbi Main,   Nurembergu, Berlini, Vajmari, Boni dhe që nga 1990 Berlini përsëri.

–  Ekziston një muze në Berlin i dedikuar një salsiçeje të veçantë derri të mbuluar me salcë pikante.

–  Berlini është 10 herë më i madh se Parisi dhe ka më shumë ura se Venecia.

–  Në Gjermani është e paligjshme të të mbarojë karburanti i makinës në autostrada.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-qe-mund-te-mos-i-dini-per-gjermanine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala