10 fakte për uraganët

Autori:Avdyl Pajaziti

– Një uragan është një stuhi e fortë tropikale me erëra të fuqishme shi të madh. Stuhi të tjera janë ciklonet, tajfunet dhe stuhitë tropikale.

– Fjala stuhi vjen nga fjala amerikane Taino, hurucane, që do të thotë ana e keqe e erës.

– Njeriu i parë që u vuri emra uraganëve ishte një analist moti  australian i quajtur C. Wragge në fillim të viteve 1900. Uraganet janë fatkeqësitë e vetme të motit që kanë emrat e tyre.

– Çdo sekondë, një uragan i madh lëshon energjinë e 10 bombave atomike.

– Sezoni i uraganëve është nga Qershori deri në Nëntor kur detet janë të ngrohta dhe kanë nivel të lartë uji, këto janë kushtet  për tu zhvilluar një uragan.

– Shumica e njerëzve që vdesin nga uraganet vdesin nga valët e larta të të detit që vjen në brendësi.

– Planeti Jupiter ka një stuhi e cila është duke vazhduar për më shumë se 300 vjet. Ajo mund të shihet si një njollë e kuqe në planet. Kjo stuhi në Jupiter është më e madhe se Tokës vetë.

– Uraganet përbëhen nga erëra që fryejnë me shpejtësi 160 milje në orë.

– Uragani vdekjeprurës është uragani i kategorisë 4 që ka ndodhur në Teksas dhe Galveston në vitin 1990. 8000 njerëz u gjetën të vdekur nga valët  4.5 metra  që mbajnë erëra  130 milje në orë.

–  Në vitin 2005 u bë numri më i madh i uraganëve ndonjëherë për në një sezon të vetme në Atlantikik, me 15 uragane.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-per-uraganet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala