10 fakte për tokën ku jetojmë

Autori:Avdyl Pajaziti

 • 100 milion Afrikano-Amerikan kane lindur si skllever, kane jetur dhe kane vdekur si skllever.
 • SHBA-ja ka shpenzuar 20.2 miliarde dollare ne Irak dhe Afganistan vetem per ajer te kondicoinuar, pa llogaritur asnje shpenzim tjeter.
 • Vatikani ka miliarda aksione ne korporata te medha si Gulf Oil, Shell, General Motors, Bethlehem Steel, GE, IBM.
  Poashtu Vatikani eshte njeri nga mbajtesit me te medhenje te arit ne bote. Vatikani ka ari ne vlere te 8.9 miliarde dollareve.
 • 20% e me te pasurve ne bote e merre rreth 80% te resurseve boterore per prodhim.
 • Ne Amerike jane afersisht 223 milion njerez te bardhe dhe 39 milion Afrikano-Amerikan, mirepo burgjet amerikane kane 200 000 te burgosur me shume Afrikano-Amerikan sesa te bardhe.
 •  Ne vitin 1972 Amerikanet shpenzonin 3 miliarde dollare ne vit per ushqime te shpejta (fast-food), ndersa ditet e sotme shpenzojne rreth 110 miliarde dollare.
 • Aq efektive jane reklamat e McDonald-it saqe femijet ne Amerike posa te shohin nje leter me shkronjen “M” mendojne per McDonald-in.
 • Keqapi “Heinz” qe perdoret ne Kaliforni ka nje histori interesante. Domatet mbillen ne Kaliforni, pastaj dergohen ne Kanade, nga Kanada dergohen ne Meksike dhe prape kthehen ne Kaliforni per tu ngrene.
 • Ne ditet e sotme ne konsumojme 12 here me shume se sa konusmonim dikur para 100 viteve, pra ne sot i shpenzojme shume me shpejte resurset e natyres se sa dikur.
 • Me shume 30,000 femije nga “bota e trete” (vende te pazhvilluara) vdesin qdo dite per shkak te mungeses se ushqimit apo ujit te pijshem.

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-per-token-ku-jetojme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala