10 fakte për Shqipërinë

Autori:Avdyl Pajaziti

  1. Nën udhëheqjen e Enver Hoxhës, Shqipëria u shpall shteti i parë ateist në botë në vitin 1967.
  2.  Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, është një nga të paktat kryeqytete evropiane që nuk kanë një McDonalds.
  3. Emri zyrtar për “Albania” është “Republika e Shqipërise”.
  4. Ndërmjet viteve 1950-1985 rreth 60.000 bunkerë ishin ndërtuar në Shqipëri, ata janë gati të pamundur për tu shkatërruar, shumë janë ende në ekzistencë.
  5. Lëvizja e kokës në Shqipëri është një mosmarrëveshje duke lëvizur kokën nga lartë-poshtë do të thotë “jo” kurse duke e lëvizur anash do të thotë “po”.
  6. Pika e saj më të afërt e Shqipërisë është vetëm 10 km larg nga Korfuzi përtej detit Jon.
  7. Titulli zyrtar i Enver Hoxhës ishte “shoku-kryetari-kryeministri-Ministri i Jashtëm, ministri i Luftës-komandantit të përgjithshëm të Ushtrisë Popullore”.
  8. Xhiro është emri i shëtitjes në mbrëmje në Shqipëri.
  9. Norman Ëisdom ishte një figurë kulti në Shqipëri, ai ishte një aktorë perëndimorë filmat e të cilit ishin të lejuar në vend nën diktaturën e Hoxhës.
  10. Zyrtarisht 70% e shqiptarëve të Shqipërisë janë myslimanë, por numri i atyre që në mënyrë aktive e praktikojnë është më i ulët./GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-per-shqiperine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala