10 fakte për macet

Autori:Avdyl Pajaziti

– Fakti i parë

Macet janë kafshët shtëpiake më popullore në botë. Me më së shumë mace në pronësi të familjeve në mbarë botën se çdo kafshe tjetër, duke përfshirë edhe qentë.

– Fakti i dytë

Bishti i maces mund t’ju thotë shumë për disponimin e tyre. Kur tundet shpejtë, kjo zakonisht do të thotë se macja është e zemëruar apo e frikësuar. Kur tundet ngadalë por nga njëra anë në tjetrën do të thotë se macja është përballur me një vendim të vështirë . Një bisht i ulur zakonisht do të thotë se macja është e kënaqur, një bisht ngritur, sidomos kur ajo është fërkim ndaj një objekt ose një person do të thotë se ajo është e lumtur dhe e kënaqur kur takon atë person.

– Fakti i tretë

Arsyeja se macet frërkohen ndaj njerëzëve dhe objekteve është për të lënë erën e tyre mbi të. Kjo aromë mund të merret nga macet e tjera dhe është një mënyrë e maces për të pretenduar pronësinë e çdo gjëje që ato kanë fërkuar.

– Fakti i katërt

Macet janë adhuruar nga egjiptianët e lashtë. Në disa pjesë të Egjiptit, vrarja e maces ishte e dënim me vdekje, edhe në qoftë se macja u vra aksidentalisht. Macet do të mumifikoheshin, një trajtim për të ruajtur të vdekurit, si një shenjë e respektit. Kjo zakonisht është bërë vetëm për njerëz të rëndësishëm dhe të fuqishëm. Fakti se mbi një milion mace të mumifikuara janë gjetur në Egjipt tregon rëndësinë që ato kishin për popullin e vendit.

– Fakti i pestë

Përplasja e maces u shpik nga Sir Isaac Newton.

– Fakti i gjashtë

Zemra e maces rreh dy herë më shpejt se sa e njeriut, duke rrahur 120-180 herë në minutë. Një zemër e njeriut rreh mesatarisht 72 herë në minutë.

– Fakti i shtatë

Një grup i maceve është quajtur “clowder”. Një kotele është një mace e re, por në kohët mesjetare, mund të ketë qenë quajtur një “mace e vogël”.

– Fakti i tetë

Mënyra se si sytë e maces reflektojnë dritën frymëzuan shpikjen e njohur gjithashtu si sytë e maces. Ato ishin shpikur nga shpikësi Anglisht Percy Shaw në vitin 1934.

– Fakti i nëntë

Macet duan gjumin. Mesatarisht, ato flejnë për 16 orë në ditë.

– Fakti i dhjetë

Jetëgjatësia mesatare e një mace është 15 vjet. Kjo është pothuajse dyfishi i jetëgjatësis e maceve 80 vjet më parë, kur ato kanë jetuar për një mesatare prej 8 vjetësh.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-per-macet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala