10 fakte për lepujt

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Fillimisht fjala “lepur” ishte e rezervuar për të rinjtë e specieve.

2. Në fund të shekullit të 17, “lepuri” ishte lloj i anijes dhe në shekullin e 19 kjo ishte një “vegël druri për  përzierjen e llaçit”. Origjina e të dyja këtyre termave është i panjohur.

  1. “Lepuri” si një term zhargon për bisedë vjen nga zhargon Cockney rimues .
  2. Dy putrat e para të lepurit kanë nga pesë kthetrat secila dhe këmbët e pasme kanë nga katër kthetrat secila.
  3. Lepuri Evropian ka evoluar rreth 4.000 vjet më parë në Spanjë. Tregtarët fenikas quajtën rajonin Hispania, që do të thotë “toka e lepujve”.
  4. Lepuri më i madh në botë është 1.21 m i gjatë dhe peshon rreth 22 kg kurse jeton në Worcestershire.
  5. Lepujt shpesh flenë me sy të hapur.
  6. Miffy është lepuri i vetëm me një specie që mban emrin e saj.
  7. Lindja më e madhe e lepujve që është raportuar ndonjëherë përbëhej prej 24 lepujve, të cilët janë të njohur si lepurusha.
  8. Lepujt janë kafshët shtëpiake të katërta më popullore në Mbretërinë e Bashkuar pas peshkut, qenve dhe maceve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-per-lepujt/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala