10 fakte në lidhje me emrin mollë

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Më 29 qershor, 1975, Steve Wozniak kishte testuar prototipin e parë të kompjuterit të tij Apple I.

2. Më 29 qershor 2007, Apple Inc ka lëshuar iPhone, telefonin e tyre të parë celular.

  1. Mollat bëjnë pjesë në familjen e trëndafilave.
  2.  Fruti i ndaluar të cilin Eva i dha Adamit nuk është quajtur mollë askund në Librin e Zanafillës.
  3. Lidhja e saj me një mollë daton rreth shekullit të 7-të pas Krishtit, ndoshta si një lojë fjalësh në latinisht “malum”, e cila do të thotë “mollë” ose “e keqe”.
  4. Ka 11 referenca për mollën në Dhiatën e Vjetër dhe asnjë në Dhiatën e Re.
  5. Nxënësi u referua si “molla e syrit”, siç ishte menduar fillimisht të jetë një pjesë solide, sferike e syrit.
  6. Sipas legjendës,William gjuajti me shigjetë mollën nga koka e djalit të tij më 18 nëntor 1307.
  7. Një histori e ngjashme e një shigjetari është thënë në Thidrekssaga islandeze e shekullit të 13-të.
  8. Një hulumtimi në vitin 2005 raportoi se minjtë ushqehen me një lëng molle.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-ne-lidhje-me-emrin-molle/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala