10 fakte interesante rreth trurit

Autori:Zekirja Shabani

Truri i njeriut është organi më kompleks në trupin e njeriut. Është evidente se njerëzit më të mëdhenj, mrekullitë më të mëdha i kanë bërë si rezultat i përdorimit të trurit të tyre.

  1. Truri i njeriut është organi i vetëm në trupin e njeriut të cilës i mungojnë nervat pa marrur parasysh se ajo vepron si qendra komanduese e sistemit nervor. Kjo nënkupton që truri i njeriut nuk ndien dhimbje.
  2. Truri i njeriut konsumon pjesën më të madhe të energjisë totale që gjenerohen në trupin e njeriut. Të jemi më preciz, truri konsumon 20% të kësaj energjie, edhe pse ajo reprezenton 2% të peshës së trupit. Energjia është vitale në mirëmbajtjen e qelizave të trurit të freskëta dhe i ushqen impulset e nervave.
  3. Numri i neuroneve prezente në tru, janë përafërsisht 100 miliard, që është rreth 15 herë më shumë sesa e gjithë popullata që jeton në tokë. Ky numër i lartë i neuroneve rritë procesin e aftësisë së trurit.
  4. Truri është organi më i trashë në trupin e njeriut.
  5. ‘Neokorteksi’ është pjesa e trurit e cila është përgjegjëse për gjuhët dhe ndërgjegjen. Ajo bën pjesë në rreth 7 përqind të trurit.
  6. Besohet se, qeniet njerëzore e përdorin më pak se 10 përqind të trurit. Kjo është një keqkuptim sepse çdo pjesë e trurit e ka funksionin e saj.
  7. Gjatë shtatzanisë, neuronet shumohen në mesatare prej 250,000 neurone për minutë.
  8. Rreth 15-20 përqind (750 ml) e prodhimit kardiak është e drejtuar tek truri për çdo minutë.
  9. Energjia që konsumohet nga truri është rreth 25 watt, e cila është e mjaftueshme për ta ndriçuar një poç elektrik.
  10. Truri i njeriut nuk është aq i përsosur siç mendohet, pasiqë në shumë raste ajo ka mashtruar njeriun duke i bërë ata që të perceptojnë gjërat ndryshe nga realiteti. (mirëpo ky fakt është paksa i dyshimt).

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-rreth-trurit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala